Opäť raz prišlo na vzdelávanie, školu, študentov, či ich uplatnenie. Je vzdelanie dôležité? Kráča s dobou? Na ktorú školu sa vybrať, keď jedna „smrdí“ škandálom, druhá je flákareň a tretia vám dokopy nič do života nedá? Presne nad týmto sa dnes večer zamýšlama a aktívne hľadám odpovede.
Ak som v titulku urazil akéhokoľvek gymnazistu, všetkým sa teraz ospravedlňujem, pretože to nebolo mojim zámerom. Chcel som len poukázať na jeden z problémov, ktorý nesmie chýbať v žiadnej debate na tému „slovenské školstvo“.
Dnes večer som sa zúčastnil na zaujímavej prednáške ,,Kam na vysokú školu“, ktorú viedol Peter na ACET klube v Gallery. Keďže Peter študuje na University of Cambridge, vedel som, že hodinka prednášky bude pre mňa prínosom, alebo aspoň mi ponúkne nové témy na premýšlanie. Ešte pred tým ako sa začalo hovoriť o vysokom školstve sme narazili na tému stredných škôl a gymnázií.
,,Gymnazista nevie nič, ale po tých štyroch rokoch vie v podstate všetko,“ povedal Peter s humorom a smiernou iróniou. Nech si každý z vás vysvetlí tento výrok akokoľvek, určite sa zhodneme, že s gymnáziami asi všetko v poriadku nieje. V žiadnom prípade neodsudzujem gymnazistov, avšak ani nesúhlasím s aktuálnou situáciou na tomto type škôl.
Veď si len zoberme o čom boli gymnáziá pár rokov dozadu. Boli to tie najlepšie a skutočne výberové školy (nie také výberové ako dnes, že zo 199 záujemcov vyberú 198, lebo ten jeden si prihlášku preložil na inú školu). Dostať sa na gymnáziom bolo naozaj veľkým úspechom a môžeme povedať, že študovať na takejto škole bola tak trochu prestíž.
Dnes to však tvrdiť nemôžeme. Každá škola berie do prvého ročníka čo najviac študentov, lebo financie sú financie… Riaditelia škôl by boli asi odvážni, ak by si dovolili spraviť prijímacie skúšky a vybrať len tých 80 najmúdrejších detí. Napriek tomu, že slovo gymnázium vo mne vyvoláva žalúdočné kŕče (a to hlavne preto, že je na nich veľa zbytočnej teórie), tieto nabiflené poznatky však v živote môže taký gymnazista predsa len niekde zúžitkovať. Dajme tomu napríklad na vysokej škole, keď dostane za úlohu vypracovať dizertačnú, či diplomovú prácu. Predsa je len lepšie vytiahnuť z vrecka nejakú tú múdrosť naučenú z gymnázia, ako si všetko naštudovať od znova.
Podľa mňa by však mali byť gymnáziá opäť symbolom „TOP všeobecne vzdelaných študentov na Slovensku“. Čo to znamená? Určiť tvrdé kritériá na prijatie, prijímacie pohovory, priemery známok a hlavne brať do ohľadu už nadobudnuté skúsenosti v olympiádach, školeniach, či kurzoch.
Vybudovať gymnáziám silné meno. A čo ďalej? Priradiť k jednému veľkému mestu ako je napríklad BB max. 2-3 gymnáziá, ktoré by prijali skutočne tých najlepších. Je však veľmi pravdepodobné, že váš názor sa s mojim ani zďaleka nezhoduje a práve preto budem rád, ak sa o tom vašom dozviem v komentári pod blogom, alebo ak mi ho napíšete na mail: jaroslavdodok@gmail.com.
Či už máte gymnázium, strednú odbornú školu, umeleckú školu, či učňovku, je veľmi dôležité myslieť na svoju budúcnosť. Nehovorím o budúcnosti dvoch týždňov, či roka, ale o vzdialenej budúcnosti – 2,3, či desať rokov. Ak sa mesiac pred výškou rozhodnete, kde pôjde vaša prihláška a to vďaka tomu, že ste si hodili kockou, tak veľa štastia. Nad vysokou školou sa vám totižto naozaj oplatí pouvažovať dlhšie. Začnite už dnes ;)