Práve som prišiel z veľmi inšpirujúceho a podnetného stretnutia, ktoré sa konalo v kaviarni na námestí, kde sa diskutovalo, hádalo, smialo a navrhovalo. Inými slovami: stretlo sa tu pár ľudí, ktorí si povedali, že aj keď ESC je pre Banskú Bystricu veľkým prínosom, nesmieme zabúdať ani na naše námestie… Odporúčam vám prečítať si môj blog-post až dokonca, aby vám neunikla žiadna inšpirujúca myšlienka.
To, že v nákupnom banskobystrickom centre je počas víkendu či bežné pracovného dňa viac ľudí, ako na našom vzácnom námestí, už nieje ani verejným tajomstvom. Počítať vie každý, a tak 150 ľudí pod šikmou vežou je o čosi menej ako 1 800 ľudí v ESC. V žiadnom prípade nechcem opovrhovať našou „Európou“, pretože do mesta prilákala tisíce ľudí z (okolia) Banskej Bystrice a podporila aj podnikateľské prostredie. Len si myslím, že títo ľudia či už z Brezna, BB, Krupiny alebo z Prahy, by si mali pozrieť aj naše námestie a všetko, čo ponúka.
Na čo ste najviac hrdí a čo vám naopak najviac na námestí prekáža? Z môjho pohľadu ma teší, že máme námestie veľké a priestranné, že sa k nemu dá dostať z každej strany Bystrice do 30 minút a že toto miesto iba netrpezlivo čaká, kým si ho obľúbia tisícky Bystričanov, ktorí by sa rozhodli na námestí stretávať, tvoriť, prechádzať, spievať alebo čítať knihy. Čo sa mi však na námestí nepáči, je jeho nevyužitý potenciál. To, že v historických priestoroch pribúdajú čínske obchody s oblečením, že všetká kultúra a umenie sa sťahuje z námestia na internet a že naše námestie stráca svoju atmosféru…
Vráťme sa však k stretnutiu, ktoré dnes večer iniciovala v kaviarni neformálna skupina Forum BB. Jej cieľom bolo otvoriť verejnú diskusiu na tému ,,Oživenie Námestia SNP“. Projektový inžinier Martin Baník vypracoval dokument o súčasnom stave námestia, v ktorom zároveň predstavil aj opatrenia a pravidlá, ktoré by sa historického námestia mali týkať a zároveň by upravovali všetky aktivity a zásahy na jeho území. Pre túto občiansku iniciatívu ide o veľmi dôležitý krok, vďaka ktorému mesto reálne uvidí, v akom stave sa veci majú a ako pekne by sme ich dokázali zmeniť či vylepšiť.
Po prečítaní tohto dokumentu sa začala veľmi produktívna diskusia, v ktorej sa hovorilo o skvelých príkladoch zo zahraničia či z blízkeho okolia. O tom, ako námestia vyzerajú v Šternberku, v Košiciach alebo v Benátkach. Tie najlepšie príklady a zážitky z iných miest som počúval s podskakujúcim srdcom (ktoré sa tešilo z tej nádhery, ktorú ľudia dokázali vytvoriť niekoľko kilometrov od Banskej Bystrice).
Narazili sme však aj na dosť vážny problém, ktorý miestni poznajú pod synonymom „v Bystrici skapal pes“ alebo „skapala aj mačka“. Na takéto občianske diskusie a stretnutia chodí len pár desiatok obyvateľov, a keď sa aj dačo vymyslí, „tam hore“ to zamietnu alebo len automaticky odkážu, že „peniaze už došli“. Má teda vôbec zmysel púštať sa do nových iniciatív, hľadať nápady a riešenia, keď Bystričania nemajú istotu a hlavne DOVERU, že ich úsilie nevyjde na zmar? A veru má! Živým príkladom toho je pani Viera Dubačová, ktorá si na kávu prisadla tiež a môže sa pochváliť, že sa jej darilo nielen ako herečke, režisérke, manažérke, ale aj ako dobrovoľníčke v meste Banská Bystrica. Dokázala vybudovať Divadlo z Pasáže, zorganizovať parádne podujatia v cementárni a okrem toho získala aj ocenenie Krištáľové krídlo!
A takýchto „iniciátorov“, ktorým sa už v meste niečo podarilo, dnes bolo na káve viac! Viem, že všetko sa nedá zmeniť tým, že luskneme prstami. Ale pokiaľ sa v Bystrici objaví záujem v radoch občanov, študentov, podnikateľov, filantropov, úradníkov… a každý z nich prispeje svojou skúsenosťou a priloží ruku k dielu, môžeme zatraktívniť nielen naše námestie, sídliská, knižnice, ale aj Urpín, amfiteáter a hocičo iné.
Nie nie som optimista, to len moje nadšenie zo stretnutia sa práve prebudilo. Samozrejme, že ak sa podarí čo i len jedna vec z vyššie spomenutých, budeme oslavovať. Dnes nás bolo na stretnutí len cca 15-násť. Som si ale istý, že z mojich 140 priateľov,ktorí sú práve teraz online na Facebooku a z ďalších 50 známych, ktorí už pociťujú „hlad“ po dobrých kultúrnych akciách na námestí, sa aspoň malá časť odváži zapojiť. Veď si len predstavte, že sa jedného pekného dňa vyberiete na námestie a zrazu vás hudbou oslovia dve malé hrajúce kapely, dvaja dychberúci maliari, aspoň jedna kaviareň s priateľskou atmosférou, alebo si jednoducho pôjdete na námestie prečítať knihu a porozprávať sa s priateľmi pri akomkoľvek verejnom podujatí.
Skúste sa zamyslieť aspoň nad 1 vecou, ktorá vám v Bystrici chýba a potom si spomeňte, že v meste pod Urpínom je Rada študentov, Akadémia umení, Fórum BB, Centrum voľného času, PKO, Centrum nezávislej kultúry – záhrada a ďalších 200 ochotných ľudí, ktorí by vám nápad pomohli zrealizovať. :)
Na záver už iba jeden citát od Viery Dubačovej, ktorý hovorí za všetko: ,,Ja by som vsadila na ten mladý potenciál, ktorý v Banskej Bystrici máme.“ Hm, koho asi tak myslela ? ;)