Chceli sme iné Vianoce, než aké zrejme budeme mať. Zo zlých správ, ktoré počúvame tieto dni, z celej tej frustrácie a beznádeji sa však pri troche úsilia dá predsa len vykorčulovať. Ako? Možno týmito pár maličkosťami, ktoré tebe, alebo tvojim blízkym môžu pomôcť zvládnuť tento náročný čas.

Pozor, nie sú to žiadne svetoborné objavy ani riešenia!

A asi za tento blog ani nedostanem žiadnu Nobelovú cenu (škoda). Myslím si však, že nasledujúce riadky vám môžu pomôcť zastaviť sa na malý moment, zhlboka sa nadýchnuť a po prečítaní pokračovať so štipkou väčšej nádeje. Nie všetko stratené.

Ani čas, ktorý doma presedíme, ani vzťahy, ktoré sú akosi vzdialené, ani práca, v ktorej mnohí z nás nedokážu aktuálne napredovať. Tak čo s tými maličkosťami?

  1. Počúvaj

Hovorím, že som nevymyslel nič svetoborné. No schválne, kedy si naposledy niekomu zavolal len tak, bez toho, že by si niečo potreboval? Možno to bolo včera, možno pred mesiacom, možno pred rokom. Ľudia a zvlášť tvoji priatelia v týchto času potrebujú niekoho, kto by ich vypočul. Možno nie si sám, kto to má v týchto dňoch ťažké. A čo môžeš ponúknuť? Svoje pozorné ucho.

2. Daj si digitálnu očistu

Dovolím si tvrdiť, že minimálne v polovici prípadov, pochádza naša frustrácia či nervozita zo správ, ktoré sa na nás nezastaviteľne valia. Každý deň nové prípady pozitívnych, nové úmrtia, nové problémy. Čo tak na malý moment zastaviť tento tok negatívnych správ? A nielen správ. Prežije Facebook týždeň bez teba? Zrúti sa Instagram, ak mesiac nič nepridáš? Ja som sa pre digitálnu očistu rozhodol už niekoľko krát v tomto roku a ten pokoj, ktorý prináša je neopísateľný.

„Svet sa bez teba nezastaví, no ty sa zastaviť môžeš. Skús to.“

3. Len tak pobudni v tichu

To je teda rada, povieš si :) Veľa problémov sa však rieši nekonaním. Daj im čas. Sadni si na malý moment do kresla a bez toho, že by si si naplánoval na tento čas akúkoľvek činnosť. Len tak seď. Vypni Spotify, Netflix, zvonenia na mobile a len tak buď. Nechaj preletieť hlavou všetky myšlienky, všetky starosti, všetko čo máš spraviť a nestihol si. Daj tomu minútu, potom desať minút. Započúvaj sa do ticha. Svet sa bez teba nezastaví, no ty sa zastaviť môžeš. Skús to.

4. Otvor dobrú knihu

Celý rok si hovoríme, čo všetko by sme chceli prečítať, keď budeme mať na to konečne čas. Koľko stretnutí, porád, prednášok, návštev sa ti zrušilo kvôli pandémii? Koľko času si získal, ktorý môžeš venovať dobrej knihe? Ak hľadáš nejaký zaujímavý tip na čítanie, tu nájdeš môj vianočný knižný plán a ak by ti nestačilo v tomto článku nájdeš ďalších 60 knižných tipov

5. Vytiahni ten nápad zo šuflíka

Možno už dlho snívaš o niečom, do čoho by si sa rád pustil. Gitara, maľovanie, programovanie. Možno si mal tento rok nápad na nový projekt, startup alebo úplne nový biznis. Tak vytiahni svoje poznámky a začni tento nápad rozvíjať.

6. Choď sa s niekým prejsť

My extroverti sme v každej vlne priam zhrození z toho, že sa nemôžeme stretávať s ľuďmi, že nezažijeme všetky tie inšpiratívne konferencie, networkingy, vianočné večierky či trhy na námestí. Aj keď nemôžme byť vo veľkej partii ľudí, nemusíme úplne prísť o všetky osobné kontakty.

Jednou z najkrajších vecí, ktoré som počas korony objavil sú osobné precházky v dvojici s človekom na ktorého som väčšinu roku nemal dostatok času. Ak to opatrenia dovolia, vybehnite spolu do prírody…

„Asi poznáte ten kolotoč sledovania nových a nových Insta stories, scrollovania Facebooku či pozerania 25 dielneho seriálu na Netflixe.“

7. Nebuď len pasívnym prijímateľom

Veľké riziko lock downu je, že sa staneme 100% konzumentmi. Nielen všetkého, čo nájdeme v chladničke, ale predovšetkým toho, čo sa objaví v online svete.

Asi poznáľ ten kolotoč sledovania nových a nových Insta stories, scrollovania facebooku či pozerania 25 dielneho seriálu na Netflixe. Áno, možno sa niečo nové dozvieš, no prosím nebuď len pasívnym prijímateľom. Vytvor niečo. Či už to bude tvoj prvý obraz, povzbudzujúca správa pre tvojho priateľa či suseda alebo darček pre ľudí bez domova.

8. Podpor zdravotníkov

Kritizovať vie naozaj každý. No kto sa odváži niekoho verejne pochváliť? Alebo pokojne aj súkromne. Alebo nebodaj pomôcť a pridať ruku k dielu. Na ktopomozeslovensku.sk nájdeš iniciatívu do ktorej sa môžeš zapojiť a prispieť na energetické balíčky pre zdravotníkov.

9. Sprav si aktualizáciu „softvéru“ svojho života

Aktualizovať aplikácie nezabúdame (ešteže nám to pripomínajú upozornenia). Čo však aktualizácia nášho softvéru životného smerovania? Možno si si kedysi dávno niekde napísal svoju osobnú víziu, možno máš životný cieľ za ktorým si sa rozhodol vydať. Ja som si takto napríklad vytvoril svoje osobné poslanie a pravidelne sa k nemu vraciam. Tento proces volám „aktualizácia softvéru“.

Spravím si kávu a zamýšľam sa nad tým či naozaj žijem to čo chcem, či napĺňam svoje osobné poslanie a smerujem k tomu, prečo som sa rozhodol. A ak tomu tak nie je tak sa pýtam, čo ma z tejto cesty ťahá preč a čo by som mal zmeniť, aby som svoj život len tak nepreplával.

10. Buď vďačný

Veľká vec je prijať v živote všetko to, čo nás zastihlo. Či už sú to dobré alebo zlé veci. Pravda je taká, že veľa vecí nevyriešiš, možno si tento rok kde tu spravil aj nejakú chybu a okolnosti ti nedajú spávať. Je obrovským umením dokázať toto všetko prijať. Bez reptania, bez sťažovania, bez obviňovania iných.

A nielen to. Ale predovšetkým byť vďačný za to, čo máš. A čo máš? Seba :) Svoj život, svoje sny, nápady, vízie. Niekoľko vzácnych ľudí v tvojom okolí. Máš slobodu, lásku, možno aj nádej. No dobre, ak jej aj nemáš veľa, aspoň malá troška sa nájde. Tak buď za to všetko vďačný. Pretože kto je verný a vďačný v malom, tomu sa pridá a bude mať ešte viac :)

Majte krásny predvianočný čas lockdownu :)

Prečítajte si aj:

Čo ma naučila korona a ako ma zmenila pandémia fails and wins (klik!)

Keby si tak poznal/a svoju hodnotu… (klik!)

Mrzí ma, že som niekoľko rokov vytváral ilúziu dokonalého života (klik!)

Aj počas korony sú všetky moje školenia k dispozícii online, nájdeš ich tu (klik!)

Pin It on Pinterest