Školenia, teambuildingy, brainstormingy a prezentácie nie sú len o aktivitách a obsahu. Dobrý školiteľ či rečník pracuje aj s prostredím. Neustále sa ma pýtate, prečo uprednostňujem bielu písaciu tabuľu menom flipchart pred projektorom. Dôvodov je viac…
Už ako študent a účastník mnohých školení som si prácu lektora nevedel predstaviť bez flipchartu a fixky v ruke. Fascinoval ma výkon lektorov, ktorí dokázali pred mojimi očami vizualizovať tému, o ktorej tak vášnivo hovorili, že ich poznámky si viem v hlave vybaviť aj dnes.
Ako školiteľ marketingu a neformálneho vzdelávania som hľadal širokú paletu možností využitia bielej tabule. Flipcharty mi pomohli v tých najdôležitejších momentoch. Vďaka príležitosti za uplynulé 2 roky vyškoliť viac ako 600 ľudí som svoje skúsenosti s flipchartom zhrnul do týchto bodov:
1. Prvý dojem
Účastníci kurzu alebo stretnutia hneď po príchode do školiacej miestnosti hľadajú bod, ktorý by upútal ich pozornosť a prezradil im viac o tom, čo bude nasledovať. Aj preto využívam úvodný „flip“, teda prvú stranu papiera, na privítanie účastníkov a vizualizáciu témy.
V prípade, že vašou obľúbenou prezentačnou pomôckou je projektor, určite viete, že ak chcete zobraziť 2-3 posolstvá vašej prezentácie, máte problém. Ak pracujete s flipchartom, tomuto problému sa vyhnete. Aj preto tie najdôležitejšie flipy, na ktorých sú napríklad pravidlá školenia, program či hlavné myšlienky, jednoducho zvesím a vylepím v priestore miestnosti.
3. Kreativita bez hraníc
Výhodou papiera alebo zotierateľnej tabule je aj to, že na ňu môžete čokoľvek písať, dopĺňať, škrtať či mazať. Dokážete pracovať s textom alebo myšlienkami, prepájať ich a vytvárať tak na školení kreatívnu atmosféru.
Nočnou morou všetkých rečníkov veľkých aj malých konferencií, školení či prezentácií je technika. Nech ju pripravíte akokoľvek dôkladne, spravidla v tú najnevhodnejšiu chvíľu nefunguje. A tak ste bez obrazu. Viem, o čom hovorím, stalo sa mi totiž, že počas víkendového školenia o projektovom manažmente z hotela ukradli transformátor a elektrický prúd jednoducho vypadol na celý deň.
5. Interaktivita
To, čo je pre mňa na školeniach najdôležitejšie, je zapájať účastníkov do samotného programu, témy či aktivít. Poskytnúť im priestor vyjadriť sa, obohatiť ostatných myšlienkou či prísť na riešenie problému. Brainstorming, ktorý by ste sa snažili zaznamenať do svojho notebooku, by stratil dynamiku. Keď však okolo flipchartu stojí 6 ľudí s fixou v ruke, nápady prichádzajú rýchlejšie…
6. Slová nestačia
Dobrý lektor dnes vie, že slová nie sú všetko. A už vôbec nestačia, pokiaľ program stretnutia či školenia trvá niekoľko hodín alebo dní. Proces účastníkov učiť sa je individuálny. Aj forma, vďaka ktorej si informácie lepšie pamätajú. Obrazová pamäť je veľmi silným nástrojom, ktorý by ste nemali podceňovať. Aj preto by na flipoch nemali chýbať symboly, obrázky či myšlienkové mapy.
7. Prekvapenie
Čerešničkou na torte sú proaktívni účastníci, ktorým sa v noci nechce spať. To je doslova taká špecialitka. A tak ma vždy ráno čaká milé prekvapenie v podobe pokresleného flipchartu či odkazov o tom, aké emócie a dojmy si odniesli z predchádzajúceho dňa.
Práci s flipchartom sa určite báť netreba. Ak si chcete prezentáciu s ním vyskúšať, stačí prísť ku mne do kancelárie alebo si ho rovno objednajte v e-shope e-podnikatel.sk, ktorý prevádzkuje rodinná firma s dlhoročnou tradíciou. Ak dokážete na stretnutiach pútavo využiť flipchart a aj projektor, účastníci si odnesú dokonalý zážitok.
PS: Už o pár dní vám spustím prihlasovanie na nové školenia v roku 2016!
Prečítajte si aj: 100 najcennejších rád z mojich školení o marketingu, komunikácii či osobnej značke!
Rozbehni sa za 7 dní: Takto jednoducho môžeš investovať do svojho vzdelávania
Začni ma sledovať na Facebooku (Follow me)