Určite to poznáte! Buď ste jeden z tých, ktorým už dochádza trpezlivosť alebo patríte k druhej skupine ľudí, ktorá nikdy a nikam nechodí na čas. Za uplynulý týždeň som sa spolu načakal na takýchto ľudí, s ktorým, som sa mal stretnúť spolu takmer dve a pol hodiny. Keď som si spočítal, o aký čas ma iní ľudia spolu za celý mesiac alebo rovno za rok oberajú, rozhodol som sa nájsť si pár zaujímavosti k tejto téme a zaujať k nej stanovisko, ktoré by mi pomohlo situáciu do budúcna vyriešiť…

Môže byť meškanie choroba? Áno!

Takzvaná notorická nedochvíľnosť sa spájala celý život aj s istým Škótom, Jimom Dunbarom. Meškal na pohreby, na oslavy, do práce a 20 minút aj k lekárovi na vyšetrenie, čím sa jeho choroba potvrdila. Ako sám hovorí, nepomáhalo mu však napríklad ani to, že si hodinky nastavil o dvanásť hodín skôr, aby stihol filmové predstavenie…

Táto choroba sa volá ADHD a ovplyvňuje časť mozgu, ktorá je zodpovedná za to, aby správne časovo poskladala (a odhadla), koľko nám jednotlivé činnosti budú trvať. Avšak pravdepodobnosť, že niekto takouto chorobou trpí, je skutočne minimálna…

Aktualizácia: ADHD – je porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou, čiže človek má problém koncentrovať sa na jednu vec. Nedochvílnosť môže byť len jeden z jej prejavov. (Ďakujem dobrým ľuďom za doplnenie) :) 

DSC_0212

Treba však rozlišovať, prečo ľudia meškajú

V skutočnosti viem pochopiť, ak niekto cestuje na naše stretnutie z Bratislavy a pred Bystricou je prevrátený kamión. Okej. Ak sa niekomu na ceste pokazilo auto alebo musel akútne bežať so synom k lekárovi či sa zasekol vo výťahu. Taktiež chápem. Ale vie ma maximálne vyskočiť, ak ja merám ešte dlhšiu cestu ako dotyčný, ktorý býva v centre mesta 10 krokov od miesta, kde sa máme stretnúť a jednoducho mešká bez dôvodu. Rád si vypočujem každého argument, ale ak dotyčný mešká pravidlne, nedá sa to ospravedlniť! To už nie sú argumenty, ale výhovorky.

Môj Twitter: @JaroslavDodok

Čo nám nedochvíľnosť prezrádza o ľuďoch?

To ma vždy zaujímalo najviac. Psychológovia týmto individuám pripisujú vlastnosti ako je nerešpektovanie iných a výrazný egocentrizmus. Ďalšie osobnostné rysy sú: chýbajúca svedomitosť a disciplína. Môžem úprimne povedať, že sa s odborníkmi v tejto otázke zhodujem. Možno by som bol ešte kritickejší. Pravidelné meškanie vnímam ako prejav arogancie, nespoľahlivosti a nezodpovednosti.

Veľa závisí od kultúry národa

Tak ako som spomenul už v úvode, človek, ktorý chodí všade neskoro evidentne a bez akéhokoľvek ostychu, mrhá mojím časom. V západnej kultúre (aj to iba v niektorých štátoch) sa akceptuje meškanie maximálne do 15 minút. V Japonsku by čo i len dvojminútové meškanie pokladali za urážku.

jaro dodok

Tolerancia sa rovnako líši aj od predmetu stretnutia. Či sa ide na pivo, na pracovné stretnutie, na prednášku, na nákupy, na obchodný seminár, školenie či konferenciu.

Follownite si ma na Facebooku (klik!)

Výsledky, ktoré väčšinu nedochvíľnich určite pobúria

Po krátkej chvíli pátrania som objavil niekoľko ďalších zaujímavostí o tejto téme. Diana Delonzor (autorka knihy „Never be late again“) prišla k záveru, že ľudia, ktorí neustále meškajú, sú väčšinou impulzívne osobnosti. Púšťajú sa do vecí, ktoré neskôr poriadne ľutujú. A čo viac. Častokrát sú podľa nej závislí na alkohole alebo fajčení.

Niekoľko rád pre tých, ktorí sa chcú spriateliť so slovom dochvíľnosť

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kúpte si hodinky!

Počuli ste už o tomto skvelom vynáleze? Je to taká malá vec, ktorá sa dá pripevniť na ruku a môžete tak pokojne počas celého dňa sledovať ručičky, ktoré vám ukazujú, koľko je hodín. (Prepáčte za môj uštipačný tón, ale ako píšem, vynárajú sa mi spomienky na takmer dvojhodinové meškania mojich známych).

Zaobstarajte si diár!

Ak ste jasným príkladom chronického človeka alebo takéto náznaky prejavuje niektorí z vašich kamarátov, odporučte mu kúpiť si diár. Nestojí veľa a dá sa objednať už aj cez internet. Pomôže vám sústrediť všetky stretnutia na jeden kus papiera. V prípade záujmu môžete využiť aj moju láskavosť: na stole jeden prázdny, čisty a zbalený diár mám, stačí mi napísať alebo zavolať.

Na čo do čerta máte svoje mobily?

Ja viem, že sú to predovšetkým aplikácie a pripojenie na internet… Ale poprosím vás, v prípade, ak neviete odvrátiť osud a je veľká pravdepodobnosť že sa na dohodnutú hodinu nedostavíte, zodvihnite druhý technický výdobytok spoločnosti a túto skutočnosť mi oznámte!

Budík, google kalendár či poznámky

Ak už využívate tento mobilný zázrak, nastavte si v ňom budík hodinu pred tým, než sa máte niekam dostaviť. Alebo pracujte s google kalendárom, ktorý je taký ochotný a pošle vám niekoľko minút pred stretnútím sms-ku (zdarma), aby ste nezabudli, že vás niekto čaká. Alebo si pridajte na plochu poznámky a značte si tam všetky činnosti, ktoré máte urobiť…

Naskillte sa v timemanagemente

Nie je to nič zložité, ani nedosiahnuteľné. Na tejto webovej stránke http://www.timemanagement.sk/ nájdete veľa praktických rád, ako manažovať svoj čas.

Ak trpíte chorobou
o ktorej som písal v úvode a jej príčinou sú problémy v mozgu, prosím oznámte mi to. Nebudem si na vás vylievať srdce v takýchto blogoch, ospravedlním sa vám a pozvem vás na kávu. Ale dajte si to potvrdiť…

 

A ešte niekoľko rád pre tých, ktorí už nedochvíľnosť nedokážu tolerovať. Ako sa brániť?

dochvilnostNo toto nie je zrovna najjednoduchšie vysloviť. Veď kvôli tomu som písal aj tento blog. Aby som k téme zaujal stanovisko, ktoré by mi pomohlo situáciu do budúcna vyriešiť…

 

 

Takže:

Všetkým dajte jasne vedieť, že presnosť je pre vás výsada kráľov!

Zdvorilo upozornite svojich priateľov, že váš čas je vzácny. Vysvetlite im, ako môžu byť ( a sú) vnímaní v očiach iných. (Egocentrizmus, nezodpovenosť).

Motivujte ich a pomôžte im

Odporučte im niekoľko tipov, ktoré som spomenul v tomto blogu. Ak máte pocit, že sú plachí alebo sa prejavujú ako hanbliví, povzbuďte ich. Je dosť možné, že len majú strach zo sociálnych kontaktov, zo stretnutí a zo spoločnosti. Prísť prvý a čakať na vás môže pre nich znamenať istú formu úzkosti..

Trestajte ich za každých 5 minút 

Ak organizujete workshop, školenie alebo tréning a situácia to umožňuje, požiadajte ich za každých 5 minút o desať klikov. Párkrát som to vyskúšal a verte, že to zabralo. Dajte svojmu okoliu najavo, že čas sú pre vás peniaze. Ak niekto z kolegov alebo priateľov bude meškať na pracovné stretnutie s vami, automaticky vám platí kávu. Tento postoj je však dobré vopred oznámiť. Vy ušetríte a on sa naučí chodiť na čas aspoň z ekonomických dôvodov.

Odídte!

Najjednoduchšie riešenie. Stanovte si hranicu, ktorú budete akceptovať. Päť, pätnásť alebo dvadsať minút. Je to na vás… Čas si kontrolujte a ako náhle prekročí meškanie vami akceptovateľnú hranicu, berte nohy na plecia a z plánovaného meetingu utekajte. Ak dotyčný, s ktorým ste sa mali stretnúť od vás niečo potreboval, do budúcna si rozmyslí, či sa mu meškať oplatí.

Vyhoďte ho z práce, rozviažte s ním spoluprácu

Žiaľ dostávame sa ku krajným riešeniam, ale bez nich to niekedy jednoducho nejde. Takéto gestá sú prevažne populárne z filmovej scény, ale vo veľkej miere sa využívajú aj v praxi. Prečo by ste niekomu mali platiť za to, že nikdy nepríde na čas?

Takže milí priatelia a ctení kolegovia. Týmto sa k vám prihováram ako k ľuďom, ktorí verím, že majú predpoklad osobnej zrelosti. Aby ste ma pochopili – myslím tým schopnosť nastoľovať a riešiť problémy. Ak sa vám zdá, že celú situáciu iba zbytočne preháňam, mýlite sa. Ak sa denne stretnem s 3 ľuďmi a každý z nich bude meškať 15 minút, za 60 rokov to predstavuje 9 720 hodín. To je 405 dní čakania na stoličke, kedy už konečne dorazíte.

Preto vám hovorím – ADIOS! Kto mešká, má u mňa smolu. Nečakám, odchádzam!
Prečítajte si aj: Čo som sa naučil vďaka vstávaniu o piatej (a ako na to?) klik!

Robíte jednu z týchto 7 chýb? To je dôvod prečo vám nefunguje marketing (klik!)

Chcete sa so mnou stretnúť na individuálnej konzultácii? Teším sa na vaše otázky (klik)

 

Bol pre vás tento článok zaujímavý? Pomohol vám zodpovedať vaše otázky? Odporučte ho priateľom na Facebooku alebo ho pošlite kolegom, ktorí neustále meškajú…

Pin It on Pinterest