Makaj na sebe, kým sa ostatní zabávajú, zabávať sa budeš, keď ostatní len začnú na sebe makať. Tak znie citát, ktorý ma pred 5-timi rokmi viedol k sebarozvoju. Dnes vám prezradím ako si pripraviť jednoduchý vzdelávací plán, vďaka ktorému tromfnete v osobnostnom rozvoji nielen svojich kolegov či spolužiakov, ale predovšetkým svoje lenivé ,,JA“.
V predchádzajúcom blogu som sa rôznych osobností pýtal, prečo je vzdelávanie jedným zo základných pilierov úspechu. Teraz sa pozrieme na to, ako sa k takémuto úspechu dostať.
Najprv: Prečo si vytvoriť plán vzdelávania?
Odpoveď je jednoduchá. Ak nevieme kam chceme ísť, nikdy sa tam nedostaneme. Určite ste sa už viackrát pokúšali naučiť cudzí jazyk, osvojiť si nové zručnosti alebo si prečítať zoznam kníh. Pravdepodobne sa vám to nikdy nepodarilo dotiahnuť do konca. Jedným z dôvodov môže byť práve skutočnosť, že ste nemali plán.
Zabudnite na mýty o tom, že vzdelávanie nie je pre vás
Na moje školenia o komunikácii, projektovom manažmente či marketingu často prichádzajú ľudia, ktorí majú pocit, že nič nové sa nedokážu naučiť a že už navždy ostanú na takej úrovni, na akej sú. A to práve preto, lebo v sebavzdelávaní už niekoľkokrát pohoreli a vopred to tak vzdávajú.
Zabudnite na takéto mýty a čím skôr zmeňte optiku. Existuje množstvo nástrojov a spôsobov ako sa rozvíjať. Ja vám ukážem niekoľko z nich. Ak sa ich rozhodnete využiť, budete vidieť zmenu a svoj veľký posun vpred.
IDEME NA TO: Ako vyzerá vzdelávací plán?
Keďže ide o individuálnu záležitosť, môžete využiť svoju kreativitu a spraviť si vzdelávací plán podľa svojich chutí. Ja sa vám pokúsim ukázať príklad alebo akýsi vzor, ktorý vám pomôže lepšie si predstaviť, na čo by ste v takomto vzdelávacom pláne nemali zabudnúť.
1# Začnite sa fokusovať
Našim najčastejším problémom je, že chceme vedieť všetko a ideálne hneď. Účastníci mojich workshopov častokrát doslova zamrznú pri zozname ponúkaných školení, pretože nevedia, ktoré školenie by si vybrali. Najradšej by absolvovali všetky, ale nakoniec si nevyberú žiadne.
Preto moja prvá dôležitá rada znie: začnite sa fokusovať. Vyberte si max 3 témy alebo oblasti, v ktorých sa chcete zdokonaliť. Buďte odvážni a majte motiváciu stať sa v týchto oblastiach expertom. Keď som sa začal fokusovať ja, vybral som si tri oblasti: marketing, médiá a zážitkové vzdelávanie.
2# Chce to cieľ
Keď ste si už vybrali 3 oblasti, teraz je čas zadefinovať si konkrétne ciele pre každú z nich. Najlepšie bude ak sa zamyslíte nad tým, čo sa chcete naučiť v horizonte jedného roka a pomenovať to. Uvediem príklad. Ciele, ktoré som si zvolil pred 2 rokmi zneli: Vidieť ako sa vytvárajú marketingové kampane, Spoznať reklamné agentúry na Slovensku, Vytvoriť 3 úspešné kampane pre regionálnych klientov.
Podobné ciele si pre svoje 3 oblasti zvoľte aj vy.
3# Nezabudnite na čiastkové ciele
Aby sa vám nestalo, že o 365 dní budete presne tam, kde ste teraz, je tu ešte jedna dôležitá vec. Vytvorte si check pointy na každý mesiac, vďaka ktorým budete vedieť či sa skutočne rozvíjate alebo stagnujete. Takýmto čiastkovým cieľom môže byť výber jazykovej školy alebo návšteva najlepších reklamných agentúr v Bratislave.
4# Začnite na sebe makať každý týždeň
Či už využívate diáre, to do listy, aplikácie alebo post it papieriky, pomôžu vám sústrediť sa na vzdelávanie a dosahovanie stanovených cieľov.
Na každý deň si naplánujte konkrétnu aktivitu, či už to bude čítanie knihy, návšteva konferencie alebo tréning jógy. Na prvé dni si toho nenaložte veľa, aby vás aktivity neodradili. Práve naopak zvoľte si jednoduché úlohy, ktoré dokážete hravo zvládnuť a budú vás motivovať na sebe makať.
5# Vytvorte si denný rozvojový návyk
Ako som už hovoril, najťažšie je vydržať počas prvých dní. Vytvorenie návyku (opakovanej činnosti, ktorú robíte pravidelne a automaticky) trvá približne 21 dní. Aby ste to dokázali, určte si konkrétny čas, kedy sa budete vzdelávať. Ideálne konkrétnu hodinu, počas celého obdobia 21 dní.
6# Nájdite si fakt dobré zdroje
Čo môžeme pokladať za dobrý zdroj? Môže si vytvoriť zoznam kníh, ktorý chcete za rok prečítať, zoznam konferencií, ktoré chcete navštíviť a okruh ľudí, od ktorých chcete získať know how. Na literatúru či eventy si môžete pýtať referencie od priateľov a známych.
7# Odvážte sa spraviť verejný záväzok
Zo skúsenosti viem, čo vás bude motivovať na sebe makať. Keď zlyhá sebamotivácia, nakopnúť vás môže okolie. Aj preto ste si mohli všimnúť, že vždy v pondelok dávam na facebook príspevok o novom návyku, ktorý sa snažím budovať alebo spomeniem oblasť, v ktorej sa chcem niečo nové naučiť.
Takto môžete svojich priateľov a kolegov požiadať, aby vám občas pripomenuli, aký záväzok ste si dali. Je to neuveriteľné, ale funguje to! Mne v priebehu týždňa príde niekoľko motivačných smsiek či uštipačných poznámok o tom, ako sa mi darí.
Rada na záver
Sme priemerom 3 ľudí, s ktorými sa najviac stretávame. Túto myšlienku ste už možno počuli. Aj preto moje posledné zlaté odporúčanie bude napísať si zoznam 9 ľudí.
Vyberte si 3 osobnosti, ktoré sú pre vás akým si vzorom alebo sú tam, kam sa chcete dostať vy. Od týchto ľudí sa budete učiť a získavať ich know how. Ďalej si vyberte 3 ľudí, ktorí sú na rovnakej úrovni ako vy. Môžete sa spolu vzdelávať a chodiť s nimi napríklad na kurzy angličtiny či programovania. Nie je to však nutné. Nakoniec si vyberte 3 ľudí, ktorým chcete odovzdať skúsenosti, ktoré počas nasledujúceho roka získate. Nezabudnite, že keď potrebujete pomoc vy, potrebujú ju aj vaše okolie.
ZHRNUTIE:
1# Začnite sa fokusovať: Vyberte si 3 oblasti, v ktorých sa chcete stať expertom
2# Chce to cieľ: Zvoľte si ich viac a to na obdobie 1 roka
3# Nezabudnite na čiastkové ciele: Stanovte si ich na každý mesiac
4# Začnite na sebe makať každý deň: Ideálne v rovnaký čas
5# Vytvorte si denný rozvojový návyk: Bude trvať 21 dní
6# Nájdite si fakt dobré zdroje: Pripravte si ich vopred
7# Odvážte sa spraviť verejný záväzok: Prijmite podporu priateľov
Ak vás zaujíma ako si vytvoriť návyky, môžte sa tešiť na ďalší blog, ktorý pripravím v nasledujúcich týždňoch. Viac o vzdelávaní, médiách a marketingu nájdete na mojom Twitteri, stačí ma follownúť.
Prečítajte si aj:
Prečo je vzdelávanie jedným zo základných pilierov úspechu? (klik)
7 skutočných rád, ktoré vám pomôžu získať si priateľov a kolegov (klik)
Chcete sa rozvíjať? Vyberte si z prvých zážitkových školení pre verejnosť (klik)
Chcem individuálnu konzultácie (klik)