Nový rok = nové vízie a sny. Ak chceme, aby sa stali realitou, musíme pre to niečo spraviť. V dnešnom blogu vám ukážem praktický návod ako objaviť svoju víziu a vytvoriť si osobný akčný plán na rok 2019, ktorý vám pomôže rozvíjať sa.
Okrem toho som sa rozhodol, že pre vás v dnešnom blogu ako bonus zverejním aj pracovný list, ktorý dostávajú účastníci mojich školení o osobnom rozvoji. Nech sa páči, môžete si ho stiahnuť a pracovať s ním pri čítaní tohto blogu:
Čo sa dozviete v dnešnom blogu?
- ako si upratať chaos vo svojej hlave
- prečo je dôležité vybrať si svoje hodnoty
- ako objaviť svoju osobnú víziu
- ako si vytýčiť reálne ciele
- čo je potrebné pre dosiahnutie cieľov
- ako nestratiť motiváciu počas roka
Brian Tracy hovorí, že každá minúta venovaná plánovaniu, vám ušetrí desať až dvanásť minút času potrebného na realizáciu. To je skvelá správa, no nie? Poďme teda investovať svoj čas do plánovania budúceho roka, aby sme ho v jeho priebehu ušetrili ešte viac .
Ako si upratať chaos vo svojej hlave
Myslím si, že viacerí z nás v posteli každý večer rozmýšľame nad tým, čo všetko sme nestihli spraviť. Môžeme k tomu prirátať aj hŕbu papierov na našom pracovnom stole, ktorú voláme „toto všetko musím vyriešiť hneď, ako budem mať čas“.
Preto si teraz zoberte čistý papier (alebo otvorte Evernote) a napíšte si všetky úlohy a projekty, do ktorých ste sa chceli pustiť, ale nestihli ste to. Keď to budete mať, pridajte všetky tie skvelé nápady, ktoré by ste chceli zrealizovať najbližší rok. Super.
Teraz zo zoznamu vyškrtnite úlohy, ktoré sú už neaktuálne, zbytočne vás zdržujú alebo ich viete na niekoho delegovať. Práve ste sa zbavili ťažkého bremena, ktoré si už do nového roku nemusíte brať. Poďme teda ďalej…
Prečo je dôležité vybrať si svoje hodnoty?
Pretože hodnoty nám v živote pomáhajú správne sa rozhodovať. Môžete si byť istý, že počas najbližších 12 mesiacov k vám príde množstvo skvelých ponúk a príležitostí. Aby vás nezavalili, musíte si z nich vybrať. Avšak podľa akého kľúča? Predsa podľa svojich hodnôt.
KROK č. 1: Preto sa teraz na chvíľu zamyslite nad otázkou: Čo je pre mňa v živote dôležité? Nižšie nájdete niekoľko príkladov z ktorých si vyberte TOP 3 najdôležitejšie hodnoty (prípadne doplňte vlastné).
Ako objaviť svoju osobnú víziu?
Vízia je akýsi predstava nášho budúceho života, je to obraz budúcnosti, ktorý by sme chceli vidieť. Stephan Covey píše vo svojej knihe 7 návykov vysoko efektívnych ľudí, že ,,vďaka predstavivosti si môžeme vizualizovať doposiaľ nevytvorený svet možností, ktorý máme v našom vnútri.“ A to je dobrá správa pre nás všetkých bez ohľadu na to, kde sa aktuálne nachádzame.
KROK č. 2: Preto si na chvíľu zavrite oči a zasnívajte sa. Zamyslite sa nad týmito otázkami:
Kde je moja vášeň? Čo mi spôsobuje zimomriavky na tele? Čo chcem v živote dosiahnuť? Kým by som chcel byť? Ako môžem pomôcť ostatným ľuďom? Kto ma inšpiruje a čím konkrétne? Čo chcem, aby o mne povedali moji blízki na mojom pohrebe?
- Viac o tom, ako nájsť svoju víziu hovorím na svojom školení s názvom „Osobný rozvoj – IT´s up to you“ (klik)
TIP: Pre lepšie uchopenie vízie si skúste predstaviť ako bude vyzerať váš deň o 10 – 15 rokov. Kde sa zobudíte? Vedľa koho? Čo budete robiť celý deň? Ako budete tráviť čas?
Odpovede na všetky tieto otázky si zapíšte alebo zakreslite (pre vizuálne typy) do svojho pracovného listu. Skúste z nich spraviť 2-3 vety, ktoré budú vyjadrovať vašu životnú víziu.
Ako si vytýčiť reálne ciele?
Vaša vízia je bezpochyby krása už teraz, je však ešte málo hmatateľná a konkrétna na to, aby sa vám ju podarilo dosiahnuť. Preto sa teraz zamierame na tvorbu cieľov, ktoré by mali z vízie vychádzať a ich naplnením by sme sa mali približovať k predstave nášho budúceho života.
Každý cieľ by mal byť formulovaný pozitívne, nie negatívne. Mal by byť konkrétny, reálny, dosiahnuteľný a časovo ohraničený.
KROK č. 3: Ciele si budeme definovať v 4 oblastiach, a to: práca, vzťahy, zdravie a voľný čas (osobný rozvoj). Zamyslite sa nad tým, čo by malo byť vašim cieľom na najbližší rok v každej z týchto oblastí, aby sa vaša vízia postupne napĺňala.
Čo je potrebné pre dosiahnutie cieľov?
To, že názov dnešného blogu obsahu slovné spojenie „akčný plán“, nie je náhoda. Okrem toho, že už máme vytýčené ciele, si k nim potrebujeme nakresliť aj cestu po ktorej pôjdeme. Na nej sa budeme musieť naučiť množstvo nových vecí, budeme musieť spoznať nových ľudí a zmeniť aj svoje návyky.
KROK č. 4: Zamyslite sa nad tým, čo musíte spraviť preto, aby ste dosiahli ciele, ktoré ste si pred chvíľou napísali. Pomôžu vám v tom nasledujúce otázky: Čo sa musím naučiť? Kto mi pomôže? Čo budem čítať a sledovať? Na čom budem pracovať? Aké návyky si musím osvojiť?
Výborne! Teraz si ku každému kroku napíšte nejaký konkrétny termín do ktorého danú úlohu zrealizujete. Ak používate diár (alebo iný nástroj na plánovanie), pokojne si tam tieto konkrétne kroky zapíšte.
Ako nestratiť motiváciu počas roka?
Gratulujem vám! Podarilo sa vám vytvoriť si svoj osobný akčný plán. Na to, aby ste naňho nezabudli hneď po prvom týždni, si povieme čosi o motivácii. Váš pracovný list obsahuje v dolnej časti ešte dve dôležité otázky.
KROK č. 5: Teraz zamyslite nad tým, ako sa odmeníte, keď dosiahnete nejaký cieľ alebo sa vám niečo z akčného plánu podarí zrealizovať. Nemusí to byť veľká vec, stačí aj maličkosť (kúpite si knihu, pôjdete do kina alebo do wellnessu).
Tiež si napíšte, komu sa poďakujete za to, že sám podarilo tento rok niekam posunúť. Budú to vaši kolegovia, priatelia, pôjdete za svojim mentorom alebo sa zúčastnite ďakovnej sv. omše?
Tieto dve veci (odmena a poďakovanie) by vás mali motivovať neprestávať na sebe pracovať. Keď na vás príde kríza, predstavte si ako vchádzate do svojho obľúbeného wellnessu, spomeňte si na svoju víziu alebo si predstavte ako na vás bude hrdý váš mentor.
A už sme na konci
Máme poriadok vo svojej hlave, vybrali sme si svoje životne dôležité hodnoty, máme predstavu o svojej vízii, napísali sme si konkrétne ciele v 4 oblastiach a vytvorili cestu k nim.
Teraz zostáva to najľahšie, pardon, chcel som napísať to najťažšie. A to začať svoj osobný akčný plán žiť každý jeden deň počas nasledujúceho roka. To už nie je záležitosť osobného vedenia, ale osobného riadenia, teda timemanagementu.
Preto ak vás zaujíma ako mať neustále na očiach svoje ciele, ako si efektívne plánovať všetky úlohy či stretnutia a zvýšiť tak svoju produktivitu, napísal som pre vás pokračovanie tohto blogu – Timemanagement: 7 princípov osobnej produktivity a efektivity, ktoré vám pomôžu pri práci či osobnom rozvoji (klik!)
Sú nejaké otázky?
Vždy sú. Zjednodušil som vám prácu a rovno som vám k nim napísal odpovede…
- Čo ak som nenašiel svoju víziu?
Je to úplne v poriadku. Niekto ju nájde za 30 minút, niekto za pol roka a iný o niekoľko rokov. Je to proces, preto nezúfajte. Vytvorte si zápisník alebo word, do ktorého si budete zapisovať myšlienky, ktoré vás zaujali a ľudí, ktorí vás inšpirovali. Prípadne si do zápisníka vkladajte fotky, ktoré ilustrujú vašu predstavu o budúcnosti a k tvorbe vízii sa ešte počas roka vráťte.
Prípadne sa prihláste na moje školenie o Osobnom rozvoji (klik!).
Ak nechcete strácať čas, lebo ste svoju víziu ešte nenašli, tak môžete nasledujúci rok slúžiť vízii niekoho iného. Je to skvelá skúsenosť, osobne potvrdzujem! :)
- Nepochopil som tomu, ako si stanoviť konkrétne a reálne ciele
Pre vytváranie cieľov existuje niekoľko metód. Napríklad metóda SMART, SMARTER alebo PICS. Keď si kliknete na ich odkazy, nájdete tam praktické príklady, ktoré vám pomôžu pochopiť tieto metódy.
- Čo ak ma kino ani wellness nemotivuje?
Sú to samozrejme iba príklady. Existujú dva druhy motivácie: Jedna je vonkajšia, tzv. stimulácia (napr. pochvala, odmena, povýšenie) a druhá vnútorná (napr. pocit zadosťučinenia, pocit dôležitosti, zmysel práce).
Vonkajšia motivácia nám častokrát pomáha naštartovať nás. Nemalo by však zostať len pri nej a postupne by ste si mali nájsť aj vnútornú motiváciu – to je oveľa stabilnejšia a dlhodobejšia.
To je na dnes všetko. Ak vás môj blog zaujal, pošlite ho svojim kamošom alebo ho zazdieľajte na Facebooku. Možno práve vy pomôžete niekomu na ceste k svojej vízii.
Prečítajte si aj:
Timemanagement: 7 princípov osobnej efektivity a produktivity (klik!)
Ak chceš zmeniť svet, choď domov a miluj svoju rodinu (klik!)
Rok 2018 – rok vďačnosti (klik!)