ako uspiet na pracovnom pohovoreNapísať si správne životopis sa v dnešnej dobe pokladá za úplnú samozrejmosť, no i napriek tomu zabúdame na druhú dôležitú časť pri uchádzaní sa o svoju vysnívanú pracovnú pozíciu – pohovor. Na ten chodia uchádzači väčšinou nepripravení. Ako to zmeniť?

Pokiaľ ste úspešne zvládli bod 1. – napísať si životopis (na internete sa dá nájsť nejaká tá šablóna alebo tipy ako má CV vyzerať – klik, no i napriek tomu vám radím inšpirovať sa iba samým sebou a byť originálny), venujte dostatočnú pozornosť pracovnému pohovoru.

Čo to znamená? Ako prvé si sadnite k počítaču a zistite si čo najviac dôležitých informácií aj zaujímavostí o firme, v ktorej chcete pracovať.

2. Zistite:
–  čomu sa firma venuje
– aké úspechy a ocenenia v blízkej minulosti získala
– aké je jej hlavné poslanie
– akými firemnými hodnotami sa riadi
– ako dlho je na trhu, kde má sídlo, centrálu
– kto sú jej klienti
– čo sa očakáva od vás
– akých úspešných manažérov má v tíme
– aké ďalšie aktivity podporuje
– ako komunikuje na sociálnych sietiach s fanúšikmi
Všetky tieto informácie budete môcť následne využiť na stretnutí s človekom, ktorý bude viesť váš pohovor alebo teda výberové konanie. Ak úprimne pochválite firmu a poukážete na jej úspechy , o ktorých ste doma dočítali, firma to určite ocení. Pomôže vám aj to, ak budete vedieť o firemnom futbalovom turnaji, ktorý sa konal pred dvomi týždňami a vy ste ho sledovali. Toto všetko ešte stále nestačí…

3. Pozorne si pozrite nasledujúci obrázok, či skôr pomôcku, ktorá vám pomôže zvýšiť svoje sebavedomie pred pracovným pohovorom. Túto tabuľku si pokojne vytlačte a vyplňte, aké úspechy ste v akej oblasti dosiahli vy a čo to pre vás znamenalo. Niekedy sa vám možno podarilo vyhrať na škole súťaž v rýchlopise a to môže byť vaša výhoda na samotnom pohovore. Alebo ste v predchádzajúcom zamestnaní vyhrali ocenenie najkreatívnejšieho pracovníka. Doteraz ste to možno nepokladala za dôležité, ale po vyplnení tabuľky si uvedomíte, čo ste v živote dokázali a čo vám môže pomôcť získať vysnívanú pracovnú pozíciu.

tabulka pracovny pohovor 2

 4. Výzor. 70% zamestnávateľov potvrdilo, že nemajú záujem o uchádzačov, ktorí sa obliekajú podľa poslednej módy. Preto venujte svojmu oblečeniu naozaj dostatočnú pozornosť. Nevoľte napríklad ani žiarlivé farby (neónovo zelená kravata so žltými bodkami), pretože by ste si pokazili dojem. Ako sa správne obliecť však závisí od typu firmy, inak sa obliekajú kreatívci v reklamných agentúrach, inak obchodní zástupcovia alebo novinári (preto sa zaujímajte o firemnú kultúru a sociálne siete firmy skôr ako prídete na pohovor). Pretože až 65% zamestnávateľov tvrdí, že oblečenie môže byť faktorom,ktorý rozhodne medzi dvomi rovnakými uchádzačmi.

5. Na pracovný pohovor určite nikdy nemeškajte. Je to totižto najčastejší dôvod, prečo vás do zamestnania neprijmú. Jeden známy citát hovorí: ,,Môj úspech spočíva v tom, že všade chodím o 15 minút skôr“.

6. Na stretnutie si pokojne zoberte nejaký papier, blok a pero, alebo tablet. Značí to o vás, že ste sa na pohovor pripravili a máte vážny záujem získať pozíciu vo firme. Na papieri môžete mať niekoľko vopred pripravených poznámok, otázok, ktoré vás ešte zaujímajú a potrebujete sa ich spýtať.

7. Nezabúdajte na prvý dojem. HR manažér si ho dokáže spraviť v priebehu 10 sekúnd a v priebehu ďalších 90 sekúnd sa už vie rozhodnúť, či vám ponúkne miesto, o ktoré sa uchádzate.

8. Stisk ruky. Aj tomu by ste mali venovať náležitú pozornosť. Jedno podanie ruky prezradí o vás oveľa viac, ako 10 vami dobre naučených viet. Skúsený personalista pozoruje vašu neverbálnu komunikáciu, preto popracujte aj na nej. V tomto prípade odporúčam knihy od autorov: Allan a Barbara Peasovci

9. Udržujte pri rozhovore s partnerom očný kontakt a prirodzene sa usmievajte. 

10. Nepoužívajte slová: super, najlepší, jasan, naozaj, skutočne, vlastne, ten, tá, to, hmmm, možno, asi, ale

11. Na pracovnom pohovore neklamte! Personalista si vás veľmi ľahko odskúša v cudzom jazyku, počítačových znalostiach alebo preklepne na sociálnych sietiach. O to dôvod viac pozrieť sa práve teraz na svoj facebook profil, statusy a fotografie, ktoré bežne uverejňujeme… Možno aj to je dôvod, prečo vám na vašu žiadosť o prijatie do zamestnania nik neodpovedal, alebo po zaslaní životopisu a vašich kontaktných údajov už nik neodpísal. To, že zamestnávatelia si vyhľadávajú uchádzačov na sociálnych sietiach potvrdila aj manažérka personálnej agentúry z BB, ktorá dodáva: ,,Najprv si otvoríme profil nášho uchádzača na Facebooku, až potom čítame životopis. A žiaľ sa stáva, že k životopisu sa viac ako v polovici prípadov vôbec nedostaneme. Kto si myslí, že svoje statusy a fotografie má dobre ukryté, mýli sa. Určite sa nájde niekto z našej firmy alebo z našich partnerov, ktorí má uchádzača vo svojich priateľov,“

Pri získavaní zamestnania držím palce a prajem pekný deň ;)

pracovny pohovor

Pin It on Pinterest