Do ďalšej vlny Covidu nechcem vstúpiť taký, aký som bol v tej prvej. Aj preto som sa v tomto blogu rozhodol spraviť si takú malú reflexiu, aby som zistil ako som sa zachoval v krízovej situácii, ktoré rozhodnutia boli dobré a a ktoré zlé, čo som stratil a čo naopak získal.

K dnešnému blogu ma viedol jeden z podcastov, ktorý som našiel na Mužom.sk s názvom Podcast Lídrom #015 – Viesť v ťažkých časoch – rodinu, firmu. Po tom ako som si ho vypočul som sa rozhodol spraviť si sebareflexiu toho ako vediem svoj život, moje vzťahy v rodine, firmu, ale aj organizáciu počas krízy. Do Evernote som si poznačil niekoľko bodov, ku ktorým som počas uplynulých ťýždňov často vracal.

Aj dnešný blog bude návratom k postrehom, vďaka ktorým by som chcel druhú vlnu korona krízy a každú ďalšiu prežiť inak než tú prvú. Začnime preto s tým, čo mi nevyšlo:

Pomalá reakcia

Príliš neskoro som spozoroval, aká je situácia vážna. Z médií som počúval len to, že ľudia vykúpili rúška aj všetky dezifekčné mydlá a ja som len nechápavo krútil hlavou. Na čo sú im rúška? Prečo všetci panikária? Veď nás nič také hrozné nečaká. O týždeň na to sa zatvorili hranice aj školy. Zostal som úplne šokovaný.

Pasivita

To, že som si naozaj neuvedomoval riziko, bolo vidieť aj na tom, ako som trávil prvé dni v karanténe. Prestal som čítať maily, plánovať stretnutia a mal som akoby pocit, že si môžem oddýchnuť, vypnúť, prečkať pár dní a potom sa svet vrátiť späť do normálu. Dnes už viem, že som stratil stratigický dôležitý čas.

Nemal som plán

Namiesto toho, aby som si vytvoril krízový plán som len prečkával, kým situácia prejde. Neprepočítal som si náklady a nemal som žiadny finančný plán, ktorý by mi pomohol zvládnuť pandémiu. Držal som sa pôvodného plánu a pôvodného nastavenia zo začiatku roka. Okolnosti sa však zmenili a ja som na ne nereagoval dostatočne včas.

Nevyužil som skúsenosť iných

Dnes, keď sa na prvú vlnu pozriem z odstupom času viem, že som nevyužil príležitosti, ktoré som mal. Keďže podnikám (len) 7 rokov, nezažil som vo firme žiadnu trhovú krízu, ani tú z roku 2009. Množstvo starších podnikateľov však túto skúsenosť malo. Stačilo im zavolať a poradiť sa. Neurobil som to však.

Začal som robiť nepodstatné veci

Približne po týždni od toho, čo svet vôkol mňa prestal fungovať, školy boli zatvorené, väčšina reštaurácií vydávala stravu len cez okienko a pohyb bol obmedzený, som sa začal byť aktívny. Nesprávne aktívny. Pustil som sa do nepodstatných vecí, vypisoval som zbytočné statusy, hodiny som trávil v diskusiách na Facebooku, vymýšľal som nové projekty a stratil som fokus.

Zabudol som na princíp z vnútra von

Jeden z najdôležitejších princípov, ktorého sa držím už niekoľko rokov je princíp z vnútra von od Stephena Covyho. Počas prvej vlny som však naňho akoby zabudol. Namiesto toho, aby som svoju pozornosť venoval vzťahom, svojmu tímu, svojej rodine či veciam v kruhu vplyvu, som mrhal časom v kruhu záujmu. Namiesto toho, aby som poskytol koučing alebo mentoring členom svojho tímu, som venoval čas ľuďom, ktorých som vlastne ani nepoznal, no mal som dobrý pocit, že im pomáham. Moji ľudia a moja rodina ma však potrebovala viac, uvedomil som si to však dosť neskoro.

Prestal som chrániť

Teraz budem kus osobný, myslím si, že úlohou muža je chrániť či už svoju manželku, svoje deti alebo ľudí, ktorí sú mu zverení. Musím priznať, že na túto rolu som v tom chaose a panike celkom zabudol. Keď som sa konečne aj vyhecoval k nejakej aktivite, skôr ma zaujímalo to či majú rúška zúfalí ľudia na facebooku, než by ma zaujímalo to či ich majú moji rodičia na dôchodku. Mám taký pocit, že som im nepriniesol nádej a ani pokoj, ktorý v tej chvíli potrebovali.

Zvyšoval som výdavky

Namiesto toho, aby som udržal zdravý cashflow vo firme a teda znižoval výdavky a naháňal príjmy, som ako prvé vyplatil všetky záväzky, zálohové faktúry, objednal som si kopu príslušenstva na prácu z domu, ktoré som vlastne ani nepotreboval. O pár dní na to, mi klienti postupne začali oznamovať, že moje faktúry nedokážu uhradiť a tak potrebujú splatnosť predĺžiť o pár týždňov, možno aj mesiacov. Tu na stal problém, pretože na mojom účte svietila nula. Pričom stačilo, aby som nič nekupoval, kus počkal s úhradou svojich faktúr (ktoré mali ešte týždeň dva na zaplatenie) a neocitol by som sa v patovej situácii.

Myslím, že toto boli najdôležitejšie chyby, ktoré som spravil. Nie každý môj krok však bol chybný.

Poďme sa však pozrieť aj na dobré rozhodnutia a kroky, ktoré som urobil:

Proaktivita namiesto reaktivity

Trvalo to síce nejaký týždeň, kým som svoje emócie podriadil svojim rozhodnutiam a nie okolnostiam. Prestal som počúvať všetky negatívne správy, prestal som len tak nečinne sedieť v kresle a začal som proaktívne povzbudzovať ľudí. Zodvihol som telefón a zavolal som pár mojim známym, aby som zistil ako sa majú a aby nemali pocit samoty. Vo vchode som vylepil oznam, že ak to budú seniori potrebovať, rád im pôjdem nakúpiť. Trávil som viac času s rodičmi.

Požiadal som o radu

To bola asi prvá rozumná vec, ktorú som sa po uvedomí rozhodol urobiť. Zavolal som mojim priateľom, ktorí mali oveľa väčšie firmy alebo manažérske/líderské schopnosti, aby som lepšie prečítali situáciu a dokázal na ňu správne reagovať. Mário Tomášik, Juraj Guzma vďaka.

Vízia a plán

Hneď po týchto telefonátoch som si vyhradil dva dni na to, aby som zanalyzoval situáciu vo firme, v organizácii, aj v rodine. Na základe zistení som aktualizoval víziu pre toto obdobie. Vytvoril som si záchranný plán pre našu firmu Mavio Media aj pre náš rozvojový program Show your talent. Poučený svojimi zlyhaniami som vypracoval aj plán B a plán C, ak by ten Áčkový zlyhal.

Komunikácia vízie

Následne som zvolal celotímový videocall, kde som všetkým v tíme komunikoval víziu a kroky, ktoré môžeme podniknúť v tejto chvíli. Zastavil som samovoľný pád nášho lietadla, chytil som riadenie do rúk a viedol tím z krízy von najlepšie ako som vedel (síce s mnohými chybami, ale lepšie ako zostať pasívnym).

Vytvoril som hodnotu

Ako veľmi dobrý nápad s odstupom času hodnotím prvé dve online školenia, ktoré som streamoval na facebook. Sledovali ich tisícky ľudí, mnohí so zápisníkom v ruke. Prišlo mi niekoľko pozitívnych feedbackov a ja som mal pocit, že som vytvoril hodnotu, ktorú ľudia potrebovali a zároveň sa o mojich školeniach dozvedelo množstvo nových ľudí. Vďaka tomuto experimentu sme do niekoľkých dní pripravili livestreamy s hosťami, ktoré sme vysielali na facebooku a mali tisíc násobne väčší dosah ako naše všetky doterajšie offlineové aktivity.

Fokus na vzťahy, nie len na výkon

Niektorý večer ma prenikla myšlienka, že ak sa nasledujúce týždne budeme orientovať len na úlohy, výkon a výsledky, izolovaní doma rýchlo vyhoríme a stratíme zmysel toho, čo robíme. Preto som naše pracovné porady rozdelil na dve časti, v tej prvej sa každý nás mohol ostatným pozdieľať ako sa cíti, ako toto obdobie prežíva, či s niečim nepotrebuje pomôcť a až potom sme prešli na pracovnú časť. Feedbacky od členov tímu boli veľmi pozitívne, niektorí začali chodiť na naše zoomy len kvôli tomu, že videli ostatných a vďaka tomu získali aj motiváciu pomôcť s úlohami.

Preklopili sme offline aktivity do onlinu

Prakticky okamžite sa nám s kolegyňou Jarkou podarilo prepracovať naše workshopy o projektovom manažmente, ktoré sme robili pre študentov a učiteľov Murgašky, vďaka čomu sme ich mohli robiť online. Expresne rýchlo sme vyskúšali všetky dostupné platformy, Zoom, Webex, Teams, Skype a boli sme pripravení pokračovať vo vzdelávacích aktivitách, kým ostatné organizácie len čakali, čo bude ďalej. Okamžite sme sa dohodli s Dávidom Králikom, aby pripravil pre učiteľov nové školenie, ktoré by v sebe zahŕňalo aj prácu s online nástrojmi a ich využitie v rámci dištančnej výuky. Podarilo sa, desiatky učiteľov z celého Slovenska čerpali z našich inšpirácií.

V kontakte s partnermi a opinion leadrami

Keď sa situácia aj atmosféra v našom tíme zastabilizovala, kontaktoval som všetkých riaditeľov škôl a našich partnerov, aby som zistil, kde je priestor pre spoluprácu a synergiu. Napríklad vďaka firme MGroup sa nám podarilo expresne rýchlo vytvoriť e-learningový systém, ktorý budeme spúšťať už o pár dní.

Čas strávený v prírode

A myslím si, že najlepším riešením bolo to, že som som každý deň vypadol na dve tri hodiny z domu, vybehol som na nejaký kopec a pozeral sa na svoje myšlienky, okolnosti, problémy, ale aj výzvy z nadhľadu. Pobyt v prírode mi prinášal vnútorný pokoj, čas strávený na slnku ma zas posilnil zdravotne.

Oddych

Síce neskoro, ale predsa som pochopil aj to, že je dôležitý oddych. Od marca do mája som mal voľné všetky víkendy! Nesmierne som si to užil. Začal som čítať viac kníh, mať pravidelný spánok, chodiť častejšie na prechádzky a pravidelne oddychovať. Len škoda, že mi to nevydržalo až do dnes :D

Niekoľko odporúčaní pre ďalšiu vlnu pandémie

Tretiu časť dnešného blogu chcem venovať odporúčaniam, ktoré som si spísal pre ďalšiu vlnu pandémie. Tento zoznam som vytvoril hlavne pre seba samého, ak v ňom však nájdete niečo, čo pomôže aj vám, budem rád.

  1. Byť na blízku najbližším ľuďom: Povedal som si, že ak príde druhá či tretia vlna, ako prvým zavolám svojim rodičom. Aby som ich ubezpečil, že túto situáciu zvládneme, aby som priniesol nájdej a zároveň zistil či niečo nepotrebujú.
  2. Investovať do budovania vzťahu s tímom: To je moje druhé odporúčanie, ktorého by som sa chcel držať. Byť na blízku svojim kolegom a svojim priateľom, poskytnúť im radu, podporiť ich.
  3. Okamžite komunikovať skutočný stav: Pomenovať v tíme výzvy aj riziká, ktorým čelíme, pripomenúť víziu za ktorou kráčame a predstaviť úplne konkrétny a aktuálny plán ako prekonať vzniknutú situáciu.
  4. Vytvoriť si vlastný rozvojový plán: Dôležité je, aby som zas nepremárnil čas, ale naopak išiel na hlbinu, investoval do svojho rozvoja, vzdelávania, zlepšovania.
  5. Nastaviť plán rozvoja ľuďom v tíme: Nariadiť to nikomu nemôžem, ale odporučiť áno. Čas karantény alebo obmedzeného pohybu môže byť pre každého jedinečnou príležitosťou ako si upratať život, vzťahy, ako sa niečo nové naučiť.
  6. Ozývať sa ľuďom v spoločenstve: Keďže už niekoľko rokov som súčasťou Spoločenstva SP na Sliači, jedno z odporúčaní sa týka toho, aby som sa viac zaujímal o svoju „duchovnú rodinu“.
  7. Prinášať pokoj tam, kde vládne chaos: Počas druhej vlny by som si chcel dať väčší pozor na svoje reakcie. Aby neboli zdrojom ešte väčšieho chaosu, strachu, nepochopenia, ale práve naopak, zdrojom nádeje a pokoja.

Toľko z mojej aktuálnej sebareflexii. Pri prekonávaní epidémie vám držím palce, aby ste ju ako lídri, manažéri, zodpovední pracovníci či rodičia dokázali úspešne zvládnuť.

Prečítajte si aj:

Ako preklopiť vaše podnikanie do online priestoru?

Všetky moje školenia sú aktuálne dostupné aj online (aktuálne ponuka)

Digitálny minimalizmus: Aký bol môj prvý mesiac bez sociálnych sietí?

Pin It on Pinterest