Ak patríte medzi online digital marketerov a zaoberáte sa optimalizáciou vašej webovej stránky aj za pomoci link buildingu, mali by ste spozornieť. Môže sa vám totiž to stať, že sa stanete obeťou Google bombingu. Nerozumiete? Prepáčte za tie odborný žargón, vysvetlím…
Pred pár dňami ma oslovila Andrea z firmy Trendhim, aby sa so mnou podelila o svoju „marketérsku“ skúsenosť. Keďže digitálny marketing ja môžem, pozorne som počúval a čítal nasledujúce riadky. Zistil som, že publikovať blog o link buildingu nie je zlý nápad. Veď ja sám som vďačný SEO optimalizácii za viac ako 60% návštev, ktoré prichádzajú na môj blog z výhľadávania Google.
No a teraz poďme k veci, čo je to Google bombing?
Google bombing je termín pre nekalý SEO postup, pri ktorom sa stovky až tisícky linkov odkazujú priamo na vašu stránku. Ide o linky, prichádzajúce zo stránok s nesúvisiacim ba dokonca nevhodným obsahom, ktoré navyše prichádzaju v rovnakom čase. Ak má Google podozrenie, že sa pokúšate využiť ich algoritmy pomocou spamového odkazu, môže vás potrestať.
Túto situáciu na vlastnej koži zažila aj firma Trendhim, kedy sa webové stránky obsahujúce pornografiu priamo odkazovali na ich stránku. Poviete si, uff, celkom prúser. No firma si našťastie zachovala chladnú hlavu. Ak by však nekonala rýchlo, vážne by si tým poškodila svoje postavenie v search engines, čo by výrazne ovplyvnilo ich predaj.
Aj keď Google už podnikol isté opatrenia na zníženie počtu takýchto druhov útokov, poďme sa pozrieť ako sa firma Trendhim úspešne popasovala s týmto problémom.
Ako postupovať?
Medzi prvé opatrenia, ktoré je nutné usutočniť, je nahlásiť spamovú aktivitu priamo Googlu použitím tohto linku: https://www.google.com/webmasters/tools/manual-action. Ďalej je potrebné skontrolovať zabezpečenie vašej webovej stránky, či ste náhodou neboli napadnutí.
Potom je dobré, ak si skontrolujete všetky linky okazujúce na vašu stránku. Radšej si sadnite, niekedy vás výsledky môžu fakt prekvapiť (viem o čom hovorím). Ak narazíte na linky s nevhodným obsahom, je potrebné ich okamžite vymazať. Najlepšími nástrojmi, ako nájsť všetky linky, ktoré sa na vás vzťahujú, je použiť Ahrefs a Google’s Search Console. Keď identifikujete všetky zlé linky, upladnite ich na Google’s Disavow tool.
Je možné, že väčšina týchto webových stránok s nevhodným obsahom, ktoré na vás priamo odkazujú, boli napadnutné a ich majitelia o tom netušia. Preto je dobré kontaktovať majiteľov týchto webových stránok, a požiadať ich o stiahnutie odkazu zo stránky.
Ako sa vyhnúť takejto situácii?
Je ťažké identifikovať, kto stojí za takýmto druhom útoku, ale najpravdepodobnešie za tým stojí jeden z vašich konkurentov. A hoci neexistuje veľa spôsobov ako situáciu napraviť, je dôležité nenechať sa vykoľajiť a pokračovať v budovaní vašej stránky, aby ste čím skôr nadobudli vašu pozíciu v Google search, ktorú ste po útoku stratili.
Samozrejme, je tiež nutné podieľať sa na všeobecných SEO taktikách, na ktorých zvyčajne pracujete. Hovoríme tu napríklad o optimalizácií webovej stránky, interných odkazoch či nadobúdaní externých linkov z dôveryhodných stránok. Len pripomínam, že ja vďaka optimalizácii blogu získavam z vyhľadávania na Googli až 60% návštev a to nie som žiadny expert. No z týchto 60% návštev prichádzajú noví klienti, ktorí so sebou okrem svojho záujmu o obsah prinášajú aj financie.
Jedno múdro na záver: „Čím spoľahlivejší ľudia o vás hovoria, tým viac ste dôveryhodnejší v očiach Google.“
Prečítajte si aj:
5 základný otázok na ktoré by mal v marketingu vedieť odpovedať každý podnikateľ (klik!)
Čo je to gorila marketing a ako ho využiť vo svojom biznise? (klik!)
Ako som vďaka 2 call to action prvkom na mojom webe zvýšil dopyt o 350%? (klik!)