Michal Tomek, copywriter a redaktor Startitup.sk
Ak ide o sebarozvoj, tak v podstate počas celého dňa – keď si prečítam článok či pustím video. Nerobím to úplne systémovo, ale priebežne. A potom ak nejakú konkrétne skills, tak super je skillshare alebo kódovanie som dával cez codeacademy. Knihy sú úplná samozrejmosť, každý deň si prečítam niečo. Väčšinou ráno pri káve alebo potom večer. A nielen motivačne či podnikateľské. Rovnako dôležité sú podľa mňa aj non-fiction.
Daniel Csúr, študent Oxfordskej univerzity
Najdôležitejšie nie je sedieť hodiny pred knihami a učiť sa, ale učiť sa každým jedným krokom v živote a brať každú jednu udalosť ako vzdelávanie či je to politická debata s kamarátom, alebo vysokoškolská prednáška.
Vzdelávanie je všetko, čo človek vidí okolo seba, vzdelávanie je prechádzka v prírode a všímanie si prírody okolo seba či pozorovanie ľudí kráčajúcich na chodníkoch. Vzdelávanie je všetko okolo človeka, čo človek dokáže správne poňať a byť vďaka tomu niekam posunutý. Pretože pre vzdelávanie si človek vytvára vhodné podmienky sám. To znamená že darmo sedí študent na hodine ak tie informácie nevníma, na druhej strane zase obyčajná prechádzka lesom môže byť veľmi silný učebný zážitok. Jednoducho – ak svet chápeš správne, tak sa učíš na každom jednom kroku.
Branislav Oršula, dobrovoľník a projektový manažér Nexteria
Koľko času venujem vzdelávaniu neviem odhadnúť, nakoľko však pracujem v organizácii, ktorá sa venuje vzdelávaniu a vedie mladých k líderstvu, môžem povedať, že každá úloha pre mňa znamená vzdelávanie.
Odporúčam však pozerať discovery :-) kde sa dajú nájsť zaujímave tipy, ale samozrejme preferujem rôzne konferencie, workshopy alebo stretnutia so zaujímavými ľuďmi.
Tak čo, inšpirovali ste sa?
Našli ste si odpoveď na otázku, prečo venovať čas vzdelávaniu? Ak ešte stále nie, tak vám ju pomôžem zodpovedať…
Už Tomáš Baťa povedal, že ak chcete vybudovať úspešný podnik, vybudujte najprv seba. Týmto citátom sa riadim už niekoľko rokov a môžem povedať, že prináša svoje ovocie.
Ako sa teda vzdelávam ja?
Školský vzdelávací systém neznášam zo všetkých najviac a preto sa zaujímam predovšetkým o alternatívne spôsoby. Prvé školenie projektového manažmentu som absolvoval ešte na základnej škole, aj keď som mu vtedy veľmi nerozumel.
V roku 2013 som sa postavil pred výzvu absolvovať 50 školení v priebehu roka a bolo to najväčšie dobrodružstvo, aké som mohol zažiť. Pretože som získal cenné know how, naučil som sa networkovať a dostal som sa zo zóny pohodlia.
Ak vo vás tento blog vzbudil vášeň po osobnostnom rozvoji, ale neviete ako začať – nezúfajte. V stredu vám prezradím ako si vytvoriť jednoduchý vzdelávací plán, s ktorým tromfnete nielen svojich spolužiakov a kolegov, ale predovšetkým vaše lenivé „JA“. To, ktoré si vždy nájde výhovorku pokiaľ ide o sebarozvoj a zostane radšej v komfortnej zóne…
Prečítajte si aj:
Alebo mi svoje otázky týkajúce sa vzdelávania pošlite
na Facebooku