Viete kde sa človek cíti príjemne? Tam, kde sa všade navôkol niekto usmieva, máva vám už z diaľky, pristaví sa pri vás a pozdraví. Nezačne rozprávať o veciach, ktoré sa nedajú, ale o výzvach na ktorých už pracuje. Alebo o inšpirácii, ktorú práve získal na skvelom talku. Asi už viete, o čom píšem. O veľmi výnimočnej udalosti, na ktorej sa zišli stovky ľudí a bzučali ako vo včeľom úli. Vzájomne sa tak podporovali, až Sagan vyhral prvé miesto na Tour de France (teda aspoň dúfam, že to bolo našou zásluhou:).
Pre tých, ktorí nie celkom vedia o čom je TEDx, tu je krátke vysvetlenie: TEDx je konferencia (brutálne veľké stretnutie ľudí), ktorá sa organizuje po celom svete a niekoľko rokov už aj na Slovensku. Pozvaní sú inšpiratívni rečníci, ktorí hovoria o myšlienkach hodných šírenia. Včera v piatok 5. júla sa takýto event konal aj v Bratislave.
Kto prekvapil, potešil a zaslúžil si standing ovation?
TEDxBratislava ešte ani nezačala a už bolo treba pochváliť organizátorov! Za čo? Konfera sa tento rok po prvý krát uskutočnila v Slovenskom národnom divadle, takže priestory boli veľmi pekné a cítil som sa v nich veľmi príjemne. Ako to už býva zvykom (autobusy do BA neustále meškajú), do budovy som pribehol na poslednú chvíľu a začal hľadať registráciu. V tom ma pozdravila sympatická slečna a ukázali mi smer. Hneď som sa cítil lepšie :P
Aj keď prvý talk sprevádzali menšie problémy s technikou, profesor Hejný to uhral veľmi dobre. Aj keď matematiku nemám v láske, otvoril som svoju myseľ a stotožnil sa s niekoľkými zaujímavými myšlienkami. Pár Hejný bol vtipný, trefný a ako sám hovorí: ,,Najlepšia cesta k tragédii je zastaviť tvorivosť,“. Áno, ešte stále hovoríme o matematike a tvorivosti. Preto sa mi páčila idea: ,,Žiaci sú schopní vymyslieť celú matematiku sami“
Ako to voláme my: Čípoš téma!
Na pódium prichádza dokumentaristka, cestovateľka a hlavne štastná bytosť Diana Fabiánová. Zaujíma sa prevažne o ženské témy a o jednej z nich práve začína hovoriť. Menštruácia! Podľa Diany tabu téma, o ktorej vieme nič a ktorú už roky skrývame. Ako hovorí, ženy častokrát nahlas o tejto téme nediskutujú. Má preto aj zvláštne pomenovanie, či akýsi status quo každej ženy, ktorý znie: ,,Nechcem verejne menštruovať.“
Informácie o tejto téme sú maximálne skreslené. Podľa slov Fabiánovej aj niektorí dospelí ľudia nevedia, čo to menštruácia je. V reklamách ju skrývajú a nahrádzajú modrou farbou (seriously – reklama pobavila:D). ,,Keď som cestovala do Anglicka, na letisku sa má spýtali, kam mám namierené. Povedala som, že sa chystám premietať tunajším môj dokument o menštruácii. Mali ste vidieť ten výraz v tvári. SBS-kár ma hneď zobral na teroristické oddelenie,“ hovorí o svojich zážitkoch.
Mať dobrú rodinu, priateľov a svokru sa oplatí
Ďalší rečník Peter Celec síce tiež pobavil, o génových terapiách ma však veľmi nepresvedčil. Tešil som sa aj na Ivana Štefunka, inovátora a podnikateľa, od ktorého som očakával, že zaujme s témou startupy. Nestalo sa tak, pretože o nich hovoril len okrajovo. No i napriek tomu jeho talk zaraďujem do prvej päťky. Prečo? Rozpovedal nám totižto svoj osobný príbeh o operácii mozgu a náročnej liečbe. Ukázal, akí dôležití sú v živote priatelia, svokra aj dobrí lekári. Ako odznelo v jeho prednáške, vytvárať aplikácie, ktoré vám povedia, koľko máte od dverí k pracovnému stolu veľký zmysel nemá. V podnikaní sa treba zamerať na nápady, ktoré majú skutočnú pridanú hodnotu.
O lekárovi záchrannej služby som už na Twitteri písal. Na prvý pohľad samozrejmú a ničím nezaujímavú tému pretavil do fest vtipnej prednášky. Samozrejme ľudský život si treba vážiť, preto by sme prvú pomoc nemali podceňovať. ,,Keď sa spýtate, kto vie podať prvú pomoc, prihlási sa 78% ľudí. V skutočnosti vedia život zachrániť sotva 3%.“ Viliam Dobiáš.
Prišla prestávka a občerstvenie, na ktoré som čakal až príliš dlho. Kto sa prvý postavil do radu, ten vychytal. Ja som si povedal, že počkám, až som čakal, prišiel a občerstvenie fuč. Tak mi treba, kto neskoro chodí, sám sebe škodí. Ale aspoň som si dal chutné espresso, porozprával sa s ľuďmi a stretol Paťu Drobnú, s ktorou som sa videl presne pred rokom na konfere. Zvítal som sa aj s minuloročným rečníkom Michalom Cifrom a spoznal jeho priateľku.
Prezident v roku 2034? Jednoznačne Ptačin!
Priatelia, ak ste nevideli vystúpenie Jakuba Ptačina na TEDxBratislava, prišli ste o veľmi veľa. Byť vami, tak… si trieskam hlavu o múr. Skutočne. Jakub stihol za 10 minút povedať toľko dobrých myšlienok ako ja v 30 blogoch na mojom webe :D Ale späť k téme. Iniciátor zmien (ako ho ľudia volajú) nám povedal o Operačnom programe krajšie Slovensko (www.opks.sk). Vznikol práve preto, lebo v našej krajine vládne apatia, chýba lokálne myslenie, ale aj odvážni ľudia. Jakub sa teda rozhodol, že do roku 2018 zrealizuje super mega projekt, ktorý by spravil zo Slovenska TOP krajinu.
Ako si myslí, že sa mu to podarí? Chce presvedčiť a zapojiť čo najviac ľudí, ktorí môžu pomôcť aj bez peňazí, stačí pozitívnym prístupom. Tu je niekoľko dobrých rád:
,,Okrem toho, že pravidelne hovoríte 20 minút o tom, ako je na Slovensku zle, spomeňte aj niečo dobré.“
,,Pustite pred seba človeka s menším nákupom a spravte mu tak krajší deň.“
,, Upečte koláč susedovi.“
,, Dajte na úrade pani úradníčke šancu aj druhý krát, aj tretí krát. Potom sa na ňu sťažujte.“
,, Nevráťte sa do zlej reštiky, odídte z nej a nechajte ju skrachovať.“
,,Zamávajte niekomu z auta.“
Zaujímavú myšlienku pridala aj Michaela Rýglová: ,,Keď niečo chcem a nikde to nevidím, je len na mne, aby som sa o to pokúsila.“
Počas celej konferencie odzneli stovky dobrých myšlienok. Tieto som vybral preto, lebo sa mi zdajú ako veľmi dôležité. Verím, že som vám aspoň trochu priblížil atmosféru TEDxBratislava, o ktorej by som mohol hovoriť ešte hodiny. Vynikajúce kuracie stehienka, doodling, včely, pretáčanie kazety ceruzkou…
Prekvapenie
Je tu však ešte jeden pre mňa najsilnejší moment celej akcie. Organizátori pre nás pripravili malé prekvapenie. TEDx sa už blíži ku koncu, keď na pódium prichádza malé dievčatko Uršula Šilleová. Mohla mať asi 13rokov. Zobrala si do rúk mikrofón a celá roztrasená vyšla na pódium. Chcela sa s nami podeliť o báseň, ktorú zložila. Bojovala s trémou a nebolo to pre ňu ľahké. V duchu som sa ju snažil podporiť, po chvíle ticha to dokázala. Prečítajte si jej báseň:
Podľa mňa nie je hriech povedať neviem, keď niečo neviete
Ale títo ľudia niečo vedia
Vedia, že svet sa sám od seba nezmení
Lebo ani včela sama nevyrobí med
Musí sa na to spojiť celý úľ
Je jedno čí úľ včiel alebo ľudí
Musíme sa všetci spojiť, ak chceme zmeniť svet
Keď sa spojíme, naše myšlienky budú o trochu silnejšie
A naše sny o trochu bližšie
Rozšírte myšlienky hodné šírenia
Rozprášte ich do sveta ako peľ
Máte na to, niečo zmeniť
V okamihu ako to dočítala jej vyhrkli slzy. Publikum dojala a dostala najväčšie standing ovation, aké na TEDxBratislava odznelo. Takúto odvahu by som v jej veku určite nemal ani ja, o tom som presvedčený. Postaviť sa a vystúpiť na pódiu SND pred cca 600 ľuďmi na medzinárodnej konferencii chce naozaj veľký kus odvahy, ktoré toto dievča určite malo. Neskutočne jej fandím a môže byť pre nás všektých vzorom. Pretože dokázala to, čo sa niekomu nepodarí za celý život.
Jej blog nájdete TU!
Autorom FOTOGRAFIÍ, ktoré sú použíte v blogu je Tomas Pospichal. Všetky jeho fotky nájdete TU!