Makaj na sebe kým sa ostatní zabávajú a zabávať sa budeš, keď ostatní len začnú niečo robiť. Povedal Peter Hodák a jeho slová som si pred pár rokmi zobral k srdcu.

V pondelok som na svojom blogu spustil seriál Rozbehni sa, vďaka ktorému vám každý deň prinášam inšpiratívny a praktický článok o tom, aké kroky môžete spraviť, aby ste sa dostali tam, kam chcete. Včera ste sa mohli dozvedieť niekoľko šikovných princípov o osobnostnom rozvoji.

Dnes vám ukážem ako si nájsť mentora a začať podnikať

Kto je mentor?

Mentor je osoba, ktorá si prešla cestou, ktorá vás práve čaká a dosiahla úspech, po ktorom vy túžite. Mentor je teda niekto, kto má znalosti a skúsenosti, ktoré vám odovzdáva. Jeho úlohou je poskytnúť vám osobné vedenie v rôznych oblastiach života, nielen v tej profesijnej.evka jezovicova portugal

Na čo vám je mentor?

Vďaka nemu môžete ušetriť nielen čas, ale aj kopec nervov a peňazí. Svoj úspech dosiahnete oveľa skôr a môžete sa tak poučiť z jeho chýb a úspechov. Mentor dokáže urýchliť proces vášho dospievania, vzdelávania či akéhokoľvek napredovania. 

Ako si nájsť mentora?

Spôsobov je viac ako dosť. Ešte pred tým, než niekomu napíšete alebo zavoláte, nezabudnite si dôkladne premyslieť, akého mentora si vyberiete. A to je prvá praktická úloha pre dnešný deň. Vyberte si niekoľko podujatí (konferencií, seminárov, atď), ktoré navštívite. Dobre si všímajte organizátorov, hostí, ale predovšetkým rečníkov. Práve na takýchto podujatiach vás môže zaujať nejaká osobnosť, od ktorej sa budete môcť učiť.

Je aj iný spôsob, ako si nájsť mentora. Pokiaľ už viete v akej oblasti chcete rozbiehať svoj nápad, v akej profesii chcete pracovať či podnikať, stačí sa trochu rozhliadnuť. Ak na sebe začínate makať ako dizajnér, herec, právnik či fotograf, využite google vo svoj prospech. V priebehu niekoľkých minút dokážete nájsť osobnosť, ktorá je v danej oblasti známa a uznávaná. Alebo sa spýtajte priateľov, koho by vám odporučili.ako ziskat priatelov

Čo ak neviete, čo chcete robiť?

Samozrejme nie každý vie, čím chce byť. A to je zatiaľ úplne v poriadku. Dôležité je, že s tým chcete niečo robiť. Môžete si vyskúšať prax vo viacerých odvetviach, začať dobrovoľníčiť alebo len tak brigádovať, do kým vám vaša budúcnosť nepadne do oka. Alebo to skúste inak. Nájdite si kouča. To nie je ten istý človek ako mentor. Kouč vám neporadí a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nebude mať skúsenosti, ktoré hľadáte. Dokáže vás však koučovať, teda správnymi otázkami vám pomôže odhaliť čím sa v skutočnosti chcete stať. Pretože správnu odpoveď nepozná nikto iný ako vy sám.

Ako osloviť mentora či kouča?

V prvom rade by ste ho mali mať „prečítaného“. Tomu venujte pokojne aj niekoľko dní či týždňov. Prečítajte si od neho knihy, blogy, odoberajte jeho obsah na Facebooku či Twitteri. Spoznajte jeho filozofiu a víziu. Ak sa nebudete o svojho potenciálneho mentora dostatočne zaujímať, nečakajte, že mu na vás bude záležať.

Po niekoľkých dňoch či týždňoch sledovania začnite nadväzovať s mentorom komunikáciu. Prihovorte sa mu na konferencii, komentujte mu status, opýtajte sa ho na problém, ktorý práve riešite a s ktorým by vám mohol za pár sekúnd pomôcť. Takto sa dostanete do jeho povedomia. Samozrejme je dôležité, ako komunikujete a ako sa prezentujete na sociálnych sieťach. Inak povedané – aká je vaša osobná značka. Tá častokrát rozhoduje o tom, či ľudí vôkol seba zaujmete alebo nie. Ak si ešte nebudujete svoju osobnú značku, rád vám s ňou pomôžem na individuálnych konzultáciách. (klik)jaroslav dodok ilustrak

Prekvapte ho!

Ak ste si vybrali známu osobnosť, ktorá je maximálne vyťažená, môže byť náročné sa k nej dostať. Preto hľadajte spôsob, akým by ste ju mohli prekvapiť. Spravte čokoľvek, z čoho tejto osobe padne sánka. Pokúste sa vytvoriť túžbu v srdci svojho potencionálneho mentora, aby vás chcel taktiež spoznať. Áno, je to skutočne tvrdý oriešok, no poradím vám.

Môžete pre ňho natočiť špeciálne video, napísať mu o svojej vízii alebo si od neho vypýtať 40 sekúnd pozornosti vo výťahu. Keď si získate jeho pozornosť, požiadajte ho o to, aby sa stal vašim mentorom. A to je vaša druhá úloha, pred ktorou práve stojíte.

Ako vyzerá mentoring v praxi?

Mentoring je cieľavedomý osobnostný rozvoj a preto bude ideálne ak si so svojim mentorom stanovíte hneď na začiatku cieľ a spôsob spolupráce. To znamená určiť si ako často sa budete stretávať a v akých oblastiach potrebujete mentorovať. Ideálne je stretávať sa so svojim mentorom intenzívne – raz za dva týždne, no niekomu môže skôr vyhovovať raz za dva mesiace.malova2

Na čo sa môžete mentora pýtať?

Toto je skôr individuálna než všeobecná otázka. Záleží od chuti mentora a od vašej potreby. No môžete s ním konzultovať svoje nápady a rozhodnutia. Pýtať sa ho na spôsoby, akými by ste mohli prekonať problémy, s ktorými sa neviete pohnúť. Mentor vám často ukáže cestu, ktorá bude kratšia, odovzdá vám kontakt na kľúčovú osobu alebo vám rovno povie, čo na základe jeho skúseností nebude fungovať.

Sledujte váš osobnostný rozvoj

Nestretávajte sa so svojim mentorom len preto, aby ste si spravili čiarku. Prítomnosť mentora vo vašom súkromnom či pracovnom živote by mala byť ihneď badateľná. Aj preto sa porozprávajte so svojim mentorom o akýchsi check pointov, ktoré vám ukážu ako sa posúvate. Keď vám dá mentor nejakú praktickú úlohu, snažte sa ju do najbližšieho stretnutia splniť.

meetA čo s vašou podnikavosťou?

V úvode blogu som vás sľúbil, že nebudem písať len o mentoringu. Platí však pravidlo, že ak si nájdete dobrého mentora, vaša iniciatíva začne rásť a vy budete zo dňa na deň akčnejší. Podnikať neznamená vždy len robiť biznis. Nemusíte sa stať podnikateľom na to, aby ste si rozvíjali svoju podnikavosť.

Podnikavosť je spôsob akým myslíte. Jej súčasťou je kreativita, iniciatíva a premieňanie problémov na konkrétne riešenia.  Strácate sa? Vysvetlím vám to na konkrétnom príklade. Každý úspešný podnikateľ mal na začiatku svojho biznisu buď nejaký nápad alebo problém, ktorý videl vo svojom okolí. Pozorne si všímať problémy je skutočne veľká výhra, pretože každý problém má nejaké riešenie.

Nasaďte si takúto optiku aj vy. Vašou treťou praktickou úlohou bude napísať si 10 problémov, s ktorými stretávate. A následne využiť svoju kreativitu na to, aby ste našli riešenia týchto 10 problémov. Nie je to však jednoduché. Hľadať problémy a vymýšľať riešenia, za ktoré by vám niekto zaplatil učím účastníkov školenia o projektovom manažmente. Keďže v najbližšom dobe toto školenie nechystám, s touto úlohou vám rád pomôžem na osobnom stretnutí.

jaroslav dodok marketing

Čo si zobrať z dnešného blogu?

– mentor je dôležitou súčasťou na ceste za vašim úspechom
– poskytuje vám osobné vedenie nielen v profesijnej oblasti
– mentor vám ukáže, ktoré chyby už robiť nemusíte
– mentor nie je tá istá osoba ako kouč
– preto sa rozhodnite, koho aktuálne potrebujete na svojej ceste
– napíšte si zoznam eventov, kde sa pôjdete pozrieť na svojho mentora
– skontaktujte sa s ním a požiadajte ho o mentoring
– stanovte si cieľ mentoringu a spôsob
– rozvíjajte svoju podnikavosť a kreativitu
– nájdite 10 problémov, ktoré si vyžadujú riešenia
– hľadajte také problémy, za ktoré riešenia budú ľudia ochotní zaplatiť

A čo sa dozviete zajtra? Na čo zabúda väčšina ľudí, ktorí rozbiehajú akýkoľvek svoj nápad. Viete o čom hovorím? O prezentácii, propagácii a marketingu. O tom, že každý nápad je zbytočný, pokiaľ ho nedostanete medzi ľudí.

Počas tohto týždňového mini seriálu ma môžete sledovať na Facebooku, prečítať si predchádzajúce články alebo (objednať konzultáciu klik!), v ktorej vám individuálne poradím a ukážem ako rozbehnúť seba, svoj projekt či firmu.

PONDELOK: Rozbehni sa za 7 dní (klik!)
UTOROK: Obklop sa správnymi ľuďmi (klik!)
STREDA: Začni sa vzdelávať
ŠTVRTOK: Vyber si mentora a začni podnikať
PIATOK: Predaj sa!
SOBOTA: Zbieraj feedback a zdokonaľuj
NEDEĽA: Užívaj si

 

Pin It on Pinterest