Kedy ste naposledy mali aspoň 8 hodinový spánok? Kedy ste si prečítali svoju obľúbenú knihu, navarili delikátny obed alebo zobrali svoju rodinu do kina? Alebo len tak vyšli na kopec pozorovať východ slnka? Viem, nemáte čas. Naháňate prácu a deadliny naháňajú vás.

Cítil som sa rovnako. Takto pred rokom som sa dostal na hranu. V dnešnom blogu vám poviem o tom, ako som sa mi na poslednú chvíľu podarilo vyhnúť syndrómu vyhorenia.

Blíži sa november. Mesiac, kedy väčšina z nás prežíva extrémne tlaky doma či v práci. Je tak? Marketéri, grafici a programátori makajú na volebných kampaniach, obchodníci sa snažia predať maximum počas vianočnej nákupnej horúčky a k tomu sú tu dušičky. Čas melanchólie.

Všetci sa sa snažíme za tieto dva mesiace stihnúť všetko, čo sme nestihli za uplynulý rok. Mnohí z nás to dokonca pekne preháňajú. A minulý rok som to takto prehnal aj ja.

V dnešnom blogu nájdeš 14 instantných riešení, ktoré mi pomohli vyhnúť sa na poslednú chvíľu vyhoreniu. Prečo instantných? Pretože majú krátkodobý účinok. Dlhú dobu sa na nich nedá fungovať.

Disclamer na úvod: nie som žiadny odborník ani psychológ, ktorý by sa venoval tejto téme, len zdieľam svoje skúsenosti, ktoré vám môžu a nemusia pomôcť. Mne však zachránili zadok.

Chcel som stihnúť viac a viac

V prvom rade je dôležité povedať, že syndróm vyhorenia (angl. burnout syndrome) nepríde zo dňa na deň. Tak to bolo aj v mojom prípade. Indícii o tom, že niečo robím zle bolo viac, všetky som však úspešne ignoroval. Aj skutočnosť, že som mal v mailovej schránke neprečítaných 4 000 mailov.

Až do momentu, kým som zažil dve hrôzostrašné noci. Tiky v oku, zrýchlené dýchanie a obrovský tlak na hrudníku. Mal som pocit, že ma doslova privalilo auto a ja som ním nedokázal nijako pohnúť. O tom, ako som hazardoval so svojim zdravím a detailoch dvoch prebdených nocí sa dozviete v prvej časti môjho blogu (klik). 

Viedol som politickú kampaň, robil som obchodného manažéra, riadil vlastnú firmu a po víkendoch som aktívne školil. Vedel som, že s týmto všetkým nemôžem seknúť zo dňa na deň. Niečo som však spraviť musel.

pexels-photo-572463

 

Niekoľko instantných riešení, ktoré vám môžu pomôcť:

Tip č. 1: Plaváreň

Plávanie som si zobral k srdcu už pred dvoma rokmi, keď som z ničoho nič skončil v sobotu ráno o deviatej hodine na pohotovosti s nepríjemnou bolesťou v hrudníku. Doktori mi zistili, že to chrbtica udiera na hrudník a imituje tak infarkt.

Preto som sa rozhodol každý týždeň, v nedeľu večer stráviť hodinku na plavárni. Nejaké extra športové výkony odo mňa nečakajte, no aj taký pobyt vo wellnesse a dve dĺžky v bazéne celkom pomohli.

Tip č. 2: Vlak

Počas tohto hektického obdobia obdobia, keď som nevedel, kde mám hlavu, mi celkom pomohla každodenná cesta vlakom z práce domov.

Bol to snáď jediný moment dňa, kedy za mnou nikto neprišiel s nejakým problémom alebo novou úlohou. Mal som čas upokojiť sa a vypnúť mentálne napätie.

Tip č. 3: Teplá polievka

Moje obedové menu vyzeralo každý týždeň rovnako: 2x parížsky šalát, 3x špagety a 2x pizza. Variť som jednoducho nestíhal a cesta do reštiky by bola strata času.

Preto som sa snažil mať aspoň dvakrát do týždňa teplú polievku. Vredy na žalúdku nie sú sranda. Otec by vám o tom vedel povedať viac.

Tip č. 4: Kino

Keď som mal zlú náladu a pociťoval som príliš veľa stresu, išiel som do kina. Ideálne na nejakú blbú romantickú komédiu alebo akčný film. Nemusel som pri tom veľa rozmýšľať a aspoň na malý moment som zabudol na všetky svoje úlohy.

Tip č. 4: Obmedzte energeťáky a kávu

Pozor na veľký príjem krátkodobej energie. Tým mám namysli energeťáky. Ja som ich z jedálnička vyhodil úplne. No veľkým nebezpečenstvom je aj vysoké množstvo kávy.

Určite neodporúčam vypiť 4 kávy za dve hodiny a dať si k tomu čokoládovú tortu. To, čo sa stane po trištvrte hodine je pre telo absolútny šok. Ak ste niekdy v kaviarni alebo doma zažili, že sa vám triasli ruky, tak už viete prečo. Môže za to o. i. aj nízka hladina cukru v krvi alebo predávkovanie kofeínom.

Tip č. 5: Facebook

Moja rada znie – vypnite ho. Prečo? Pretože som na sebe pozoroval, že čím viac úloh, termínov a stretnutí som mal, tým horšie som dokázal spracúvať nové podnety.

Čo si budeme klamať, žijeme v prepodnetovanej dobe. Preto som nepoužíval Messanger a prestal som tiež aktívne prispievať na sociálne siete.

Tip č. 6: Káva s kamošom

Viem, ako sa vám nechce ísť s niekym von, keď máte celý deň od rána do večera stretnutia. No verte mi, ísť na kávu s kamošom je dobrý nápad. Aspoň na chvíľu budete počúvať problémy toho druhého a zabudnete na tie svoje.

A ak máte naozaj dobrých kamarátov, tak vám dajú facku a prinútia vás zmeniť svoj lifestyle.

Tip č. 7: Vyrozprávajte sa

Nájdite si niekoho, kto vám rozumie a komu sa so svojimi problémami zdôveríte. Neznamená to, že vám bezpodmienečne pomôže, no vám aspoň odľahne.

Tip č. 8: Nie ste sám

Keď pracujete do noci, spomeňte si na programátorov a dizajnérov. Tí majú vo väčšine prípadov ešte viac práce ako vy. Pokiaľ ste jedným z nich… ehmm…máte smolu :D

Mne táto predstava aspoň na chvíľu pomáhala uvoľniť napätú atmosféru v mojej hlave. Stačilo napísať kamošovi kóderovi a hneď mi bolo lepšie.

Pozor, spoločné utápanie sa v problémoch nie je riešenie. Je to len cesta, na ktorej konci je dno. Tvrdé dno. Čím viac sa pohybujete v prostredí, kde je veľa workoholikov, tým ťažšie bude pre vás zmeniť svoj životný štýl.

pexels-photo-414523

Tip č. 9: Spánok

Nie, nebudem vám hovoriť, že keď veľa pracujete, máte aj veľa spať. To už viete a aj tak na to dlabete, lebo deadline sa jednoducho stihnúť musí. No keď už nechcete zvýšiť časovú dotáciu na spánok, zvážte aspoň, kedy si ľahnete do postele.

Nie nadarmo sa hovorí, že hodina pred polnocou je ako dve hodiny po polnoci. Preto som počas tohto môjho hektického obdobia stával častokrát aj o 3:50, no chodil som spávať o pol  jedenástej.

Tip č. 10: Nestraťte zamerane

Pre mňa to bola asi najťažšia úloha. Nestratiť víziu z dohľadu, neprísť o zmysel toho, prečo vlastne toľko pracujem a na čo to je dobré. Boli chvíle, keď som si to musel písať do diára. Fakt to pomohlo.

Tip č. 11: Dajte si cieľ

Holdovať workoholizmu sa nedá dlho, rovnako ako holdovať alkoholu. Raz to proste praskne. A otázkou je iba či odpáli len vás alebo stiahnete so sebou aj svoju rodinu, kolegov či celú firmu.

Preto som si počas tohto náročného obdobia dal cieľ – konkrétny termín, ktorý pre mňa symbolizoval nádej. Po tomto termíne som bol rozhodnutý seknúť so všetkými aktivitami, opustiť prácu a zobrať si niekoľko mesačný sabbatical.

Tip č. 12: Modlitba

Ak ste sa doteraz ešte nikdy v živote nemodlili, určite vám to odporúčam. Dajte tomu aspoň 5 minút. Povedzte Bohu o svojich trápeniach, pýtajte si od neho silu.

V Biblii sa píše: ,,Poďte ku mne všetci, čo sa namáhate a ste unavení a ja vás posilním.“ Nie raz som sa vo svojom živote presvedčil, že tieto slová sú pravdivé. Stačí obyčajná, tichá modlitba. Len meditujte, počúvajte a hľadajte odpovede na svoje otázky. Je to slepačia polievka pre vašu dušu.

Tip č. 13: Naučte sa hovoriť nie 

Nech znejú ponuky akokoľvek atraktívne a lahodne vašim ušiam, je čas povedať nie. To je jedna z vecí, ktorej vďačím za to, že ma nevyplo.

Keď som už vedel, že je toho príliš, povedal som nie. Stretnutiam, školeniam, konzultáciám. Áno, ľudia vôkol mňa sa hnevali, mnohí si o mne pomysleli, aký bezcharakterný a neochotný človek som. No a čo? Tu nejde o bezcharakternosť, ale o vaše zdravie!

Čo ak sa na to vykašlem a budem prekračovať hranicu ďalej?

Buď sa zastavíte sami alebo vás zastaví telo. To druhé je horšie, lebo sa naplánovať nedá. Mám priateľov, ktorých vyplo zo dňa na deň. Nie sú to len študenti, ale aj matky a otcovia.

Mnohí z nich sa „nezapli ani po 2 či 3 rokoch“. Kruté, viem. Preto vám o tom píšem. Nečíta a nepočúva sa to dobre. No mnohí moji priatelia zažívali nekonečne dlhé týždne, keď len bezmocne pozerali do stropu a neboli schopní akejkoľvek aktivity. True story bro.

Nechcem vás strašiť. Len zdôrazňujem, že všetky tieto tipy uverejnené v mojom blogu sú len instantné riešenia. Pomôžu vám zvládnuť pár dní, možno pár týždňov náročného pracovného nasadenia, no nezachránia vás.

Čo pomohlo mne? Zmenil som od základov svoj životný štýl

Pokiaľ teda nechcete dostať infarkt v 30-tke, je načase siahnuť po skutočných riešenia, ktoré vám zásadne zmenia život. Čo pomohlo mne? Od základov som zmenil svoj lifestyle, svoje pracovné či osobné návyky. V januári tohto roka som sekol so svojou prácou a odišiel som na svoj 4 mesačný sabbatical. Viac o tom sa dočítate tu (klik). 

Verím, že vám môj dnešný blog pomohol. Viem, aké to je byť dlhodobo pracovne preťažený, preto vám určite odporúčam začať to čo najskôr riešiť. Ak poznáte kamaráta, ktorý to s prácou akosi preháňa, pokojne mu pošlite tento článok.

Disclaimer na záver: Ešte raz zdôrazňujem, že nie som lekár, preto v prípade, že máte príznaky workoholizmu alebo syndrómu vyhorenia, je potrebné vyhľadať odborníka. 

Prečítajte si aj:

Ako som stál na prahu vyhorenia, prvá časť – niečo pre workoholikov (klik!)

Prečo som sa rozhodol pre 4 mesačný sabbatical? (klik!)

11 dní v kláštore: Klauzura, ticho a modlitba (klik!)

A čo keď zlyhám? (klik!)

Pin It on Pinterest